11 Հուլիս 2025 - 12:53
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի պաշտոնական ներկայացուցիչ Անդրեա Բրյուսը՝ պատասխանելով Ադրբեջանից լրագրողի հարցին։
Հարցը վերաբերում էր պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից՝ հուլիսի 3-ին նախարարների կաբինետի նիստում արված հայտարարությանը: Այն ժամանակ Ռուբիոն հույս է հայտնել՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրման վերաբերյալ: Լրագրողը հարցրել է, թե արդյոք այս հայտարարությունը կապված է արդյոք՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի Աբու Դաբիում կայացած հանդիպման հետ։
«Մենք աջակցում ենք տարածաշրջանում խաղաղություն և կայունություն ապահովելու ջանքերին։ Մենք հետևում ենք համապատասխան հրապարակումներին, բայց այս պահին որևէ լրացուցիչ տեղեկատվություն չունենք», - նշել է Բրյուսը։
Նա ընդգծել է, որ Թրամփի վարչակազմի դիրքորոշումը մնում է անփոփոխ։
«Սա մի վարչակազմ է, որը աշխատում է հանուն խաղաղության: Նրանք կանեն անհրաժեշտ ամեն ինչ և կգնան այնտեղ, որտեղ անհրաժեշտ է», - ասել է նա՝ հավելելով, որ խաղաղության ձգտումը «ԱՄՆ արտաքին քաղաքական առաքելության մի մասն է»։ Միևնույն ժամանակ, Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչը չի մանրամասնել, թե արդյոք ներկայումս Վաշինգտոնից կան որևէ կոնկրետ առաջարկներ՝ Բաքվի և Երևանի միջև բանակցային գործընթացին աջակցելու համար։

• Госдеп США прокомментировал мирный процесс между Азербайджаном и Арменией
Как передает Armenia.Az, об этом на брифинге заявила официальный представитель Госдепартамента США Андреа Брюс, отвечая на вопрос журналиста из Азербайджана.
Вопрос касался заявления госсекретаря Марко Рубио, сделанного 3 июля на заседании кабмина. Тогда Рубио выразил надежду на скорое подписание мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном. Журналист поинтересовался, связано ли это заявление с состоявшейся в Абу-Даби встречей президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Мы поддерживаем усилия по обеспечению мира и стабильности в регионе. Мы отслеживаем соответствующие публикации, но на данный момент не располагаем дополнительной информацией», - отметила Брюс.
Она подчеркнула, что позиция администрации Трампа остается неизменной.
«Это администрация, которая работает ради мира. Они сделают все необходимое и поедут туда, куда потребуется», — сказала она, добавив, что стремление к миру «является частью внешнеполитической миссии США». При этом представитель Госдепа не уточнила, имеются ли на данный момент конкретные предложения Вашингтона в поддержку переговорного процесса между Баку и Ереваном.