06 Հունիսի 2022 - 10:16
Ադրբեջանի թվային զարգացման և տրանսպորտի նախարարությունը մեկնաբանել է՝ երկրում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության տեղեկատվական ինտերնետային ռեսուրսի մուտքի սահմանափակումը։
Ի պատասխան Armenia.Az-ի հարցման՝ նախարարությունը նշել է, որ տեղեկատվության տեղաբաշխման հետ կապված ինտերնետ տեղեկատվական ռեսուրսների հասանելիության սահմանափակումը, որի տարածումն արգելված է երկրում, կարգավորվում է «Տեղեկատվության, տեղեկատվության և տեղեկատվության պաշտպանության մասին» օրենքով։
Սույն օրենքի համաձայն՝ համապատասխան գործադիր մարմնի որոշմամբ սահմանափակվում է՝ առցանց տեղեկատվական ռեսուրսի կամ դրա համապատասխան մասի հասանելիությունը պետության և հասարակության օրինականորեն պաշտպանված շահերին սպառնացող վտանգի դեպքում:
Այս գործակալության կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված տեղեկատվության տարածումը, որը խթանում է զրպարտչական և անջատողական միտումները, առաջին անգամը չէ և կրում է համակարգային բնույթ։
ՌԻԱ Նովոստիի կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուղղված տեղեկատվության տարածումը, որը քարոզում է զրպարտչական և անջատողական միտումներ, խախտում է «Տեղեկատվության, տեղեկատվության և տեղեկատվության պաշտպանության մասին» օրենքի պահանջները և հիմք ընդունելով Ադրբեջանի սույն օրենքը. հանրապետությունում այս գործակալության տեղեկատվական ինտերնետային ռեսուրսին հասանելիությունը սահմանափակ է։

• Министерство назвало причину блокировки интернет-ресурса «РИА Новости» в Азербайджане
Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджана прокомментировало ограничение доступа к информационному интернет-ресурсу агентства «РИА Новости» на территории страны.
В ответ на запрос Armenia.Az в министерстве отметили, что ограничение доступа к информационным интернет-ресурсам в связи с случаями размещения информации, распространение которой в стране запрещено, регулируется законом «Об информации, информатизации и защите информации».
В соответствии с этим законом по решению соответствующего органа исполнительной власти доступ к информационному интернет-ресурсу или его соответствующей части ограничивается в случае возникновения угрозы охраняемым законом интересам государства и общества.
Распространение данным агентством информации, направленной против территориальной целостности Азербайджана, пропагандирующей клеветнические и сепаратистские тенденции, происходит не впервые и носит системный характер.
Распространение «РИА Новости» информации, направленной против территориальной целостности Азербайджана, пропагандирующей клеветнические и сепаратистские тенденции, является нарушением требований закона «Об информации, информатизации и защите информации», и на основании данного закона Азербайджана доступ к информационному интернет-ресурсу этого агентства на территории страны ограничен.