08 Մայիսի 2025 - 16:41
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ուղերձ է հղել Եվրասիական տնտեսական XXVIII գագաթնաժողովի մասնակիցներին։
Իր ելույթում Իլհամ Ալիևը նշել է, որ ներկայիս գագաթնաժողովը համընկել է նշանակալի իրադարձության՝ Ռազմավարական և սոցիալական հետազոտությունների Մարմարա խմբի հիմնադրամի հիմնադրման 40-ամյակի հետ։
Այս առումով նախագահը հատկապես ընդգծել է Մարմարա խմբի հիմնադրամի և դրա ղեկավար Աքքան Սուվերի ներդրումը՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունների ընդլայնման գործում։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև եղբայրությունն ու համերաշխությունը մեծ ներդրում են ամբողջ թուրքական աշխարհի համար, և ընդգծել է նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանի դերը՝ ադրբեջանա-թուրքական ռազմավարական դաշինքի ամրապնդման գործում։
Հիշեցնելով, որ Եվրասիական տնտեսական ներկայիս գագաթնաժողովը նվիրված է խաղաղության համար երկխոսության հաստատման թեմային, նախագահը նշել է, որ անկախ ոլորտից՝ լինի դա միջպետական հարաբերություններ, թե միջանձնային շփումներ, երկխոսությունը հանդես է գալիս որպես կարևոր կայունացնող գործոն և կամուրջ։
Պետության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ գագաթնաժողովը կդառնա կարևոր հարթակ այնպիսի արդիական հարցերի շուրջ օգտակար քննարկումների համար, ինչպիսիք են տնտեսությունը, էներգետիկան, թվայնացումը, արհեստական բանականությունը, առողջապահությունը, շրջակա միջավայրի պաշտպանությունը, ինչպես նաև նոր հնարավորություններ կբացի այս և այլ ոլորտներում համագործակցության համար։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев адресовал обращение участникам XXVIII Евразийского экономического саммита.
В обращении Ильхам Алиев отметил, что нынешний саммит совпал со знаменательным событием — 40-летием со дня основания Фонда стратегических и социальных исследований группы Мармара.
В этой связи президент особо подчеркнул заслуги Фонда группы Мармара и его руководителя Аккана Сувера в расширении отношений между Азербайджаном и Турцией.
Глава государства заявил, что братство и солидарность между Азербайджаном и Турцией являются большим вкладом для всего тюркского мира, подчеркнул роль президента Реджепа Тайипа Эрдогана в укреплении азербайджано-турецкого стратегического союзничества.
Напомнив, что нынешний Евразийский экономический саммит посвящен теме налаживания диалога ради мира, президент отметил, что вне зависимости от сферы — будь то межгосударственные отношения или межличностные контакты — диалог выступает важным стабилизирующим фактором и мостом.
Глава государства выразил уверенность в том, что саммит станет значимой платформой для полезных обсуждений по таким актуальным направлениям, как экономика, энергетика, цифровизация, искусственный интеллект, здравоохранение, охрана окружающей среды, а также откроет новые возможности для сотрудничества в этих и других сферах.