• Շուշայում չորրորդ բնակելի համալիրում նախատեսվում է 16 տան շինարարությունը
2020 թվականի նոյեմբերի 8-ին ադրբեջանական մշակույթի օրրան համարվող Շուշա քաղաքի օկուպացիայից ազատագրումից հետո, այստեղ սկսվեցին լայնածավալ շինարարական աշխատանքներ։ Այսօր քաղաքը վերականգնվում է՝ պահպանելով իր պատմական տեսքն ու մշակութային ժառանգությունը, և կրկին ընդունում է իր բնակիչներին։ Մինչ օրս Շուշա է վերադարձել 376 ընտանիք, ընդհանուր առմամբ՝ ավելի քան 1409 նախկին հարկադիր վերաբնակ։
Ինչպես AZERTAC-ի տարածաշրջանային թղթակցին հայտնել է՝ Շուշայի շրջանում Ադրբեջանի նախագահի հատուկ ներկայացուցչության աշխատակից Իսմայիլ Իսմայիլովը, մայիսի 9-ին, նախագահ Իլհամ Ալիևի և առաջին տիկին Մեհրիբան Ալիևայի մասնակցությամբ, դրվել է՝ չորրորդ բնակելի համալիրի հիմքը, որի շրջանակներում նախատեսվում է կառուցել 16 բնակելի շենք:
Համալիրի ընդհանուր մակերեսը կազմում է 6.2 հեկտար։ Շենքերը կազմված կլինեն մեկ, երկու, երեք, չորս և հինգ սենյականոց բնակարաններից։ Ընդհանուր առմամբ, բնակելի համալիրում նախատեսվում է կառուցել 274 բնակարան։ Բնակելի համալիրի տարածքում կստեղծվեն անհրաժեշտ սոցիալական ենթակառուցվածքներ։

• В четвертом жилом комплексе в Шуше планируется строительство 16 домов
После освобождения от оккупации 8 ноября 2020 года города Шуша, считающегося колыбелью азербайджанской культуры, здесь начались масштабные строительные работы. Сегодня город восстанавливается с сохранением исторического облика и культурного наследия, снова принимает своих жителей. На сегодняшний день в Шушу вернулись 376 семей, в общей сложности более 1409 бывших вынужденных переселенцев.
Как сообщил региональному корреспонденту АЗЕРТАДЖ сотрудник Специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Исмаил Исмаилов, 9 мая при участии Президента Ильхама Алиева и первой леди Мехрибан Алиевой был заложен фундамент четвертого жилого комплекса, в рамках проекта которого планируется строительство 16 жилых зданий.
Общая площадь комплекса составляет 6,2 гектара. Здания будут состоять из одно-, двух-, трех-, четырех- и пятикомнатных квартир. Всего в жилом комплексе планируется построить 274 квартиры. На территории жилого комплекса будет создана необходимая социальная инфраструктура.
Следует отметить, что до сих пор в Шуше сданы в пользование жителей 23 здания, состоящие из 450 квартир. На следующем этапе предусмотрена реализация еще трех проектов. На центральной улице города в рамках партнерства государственного и частного секторов строится 10 жилых комплексов, где также возводятся гостиницы, офисные здания и другие объекты.