• Ադրբեջանը բարելավում է իր դիրքերը կիբեռանվտանգության վարկանիշում
«Այսօր տեղեկատվական և հաղորդակցական տեխնոլոգիաների արագ զարգացումը, տեղեկատվական հոսքերի արագացումը և նոր տեղեկատվական էկոհամակարգի ձևավորումը չափազանց բարենպաստ պայմաններ են ստեղծում ապատեղեկատվության համար»:
Այս մասին ասել է թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Ռովշան Ռուստամովը «Հայկական գործոնը Ադրբեջանի դեմ հետաքննող լրագրողների և իրավապաշտպանների համաշխարհային ցանցի գործունեության մեջ» վերլուծական գրքի շնորհանդեսին, որը պատրաստել է Սոցիալական հետազոտությունների կենտրոնը, հայտնում է Аrmenia.Az-ը։
Նա նշել է, որ Հայրենական պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանում սոցիալական ցանցերի ակտիվ օգտատերերի աքաունթները սահմանափակվել են անհիմն բողոքների պատճառով.
«Այս կապակցությամբ սոցիալական ցանցերի ադմինիստրատորներին ուղղված դիմումների արդյունքում աքաունթների մեծ մասի գործունեությունը վերականգնվել է։ Ուրախալի է, որ կիբեռանվտանգության առումով մեր երկիրը ներկայումս առաջ է շատ զարգացած երկրներից։ Այսպես, «Գլոբալ կիբերանվտանգության ինդեքս»-ի վերջին զեկույցի համաձայն՝ Ադրբեջանը վարկանիշում իր դիրքը բարելավել է 15 հորիզոնականով և զբաղեցրել 40-րդ տեղը»։

14 Февраля 2022 - 12:28
«Стремительное развитие сегодня информационно-коммуникационных технологий, ускорение информационных потоков и формирование новой информационной экосистемы создают крайне благоприятные условия для дезинформации».
Как сообщает Аrmenia.Az, об этом сказал заместитель министра цифрового развития и транспорта Ровшан Рустамов на презентации аналитической книги «Армянский фактор в деятельности глобальной сети журналистов-расследователей и правозащитников против Азербайджана», подготовленной Центром социальных исследований.
Он отметил, что во время Отечественной войны деятельность аккаунтов активных пользователей социальных сетей в нашей стране была ограничена из-за необоснованных жалоб:
«В результате обращений в связи с этим к администраторам социальных сетей было обеспечено восстановление деятельности большинства аккаунтов. Отрадно, что в настоящее время наша страна опережает многие развитые страны в кибербезопасности. Так, согласно последнему отчету Международного союза электросвязи «Глобальный индекс кибербезопасности», Азербайджан улучшил свои позиции в рейтинге на 15 позиций и занял 40-е место.