15 Դեկտեմբերի 2025 - 12:04
ՄԱԿ-ի քաղաքակրթությունների դաշինքը (ՄԱԿՔԴ) կարևոր միջազգային հարթակ է՝ գլոբալ երկխոսության և փոխըմբռնման ամրապնդման համար։
Ինչպես Report-ին հայտնել են մշակույթի նախարարությունից, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի մշակույթի նախարար Ադիլ Քերիմլին՝ ՄԱԿ-ի քաղաքակրթությունների դաշինքի բարեկամների խմբի բարձր մակարդակի հանդիպմանը, որը տեղի է ունեցել դեկտեմբերի 14-ին Էր-Ռիադում՝ ՄԱԿՔԴ-ի 11-րդ գլոբալ ֆորումի շրջանակներում։
Նախարարը պատմել է՝ Ադրբեջանում պատմականորեն ձևավորված հանդուրժողականության մթնոլորտի մասին և ընդգծել է՝ միջմշակութային երկխոսության խթանման, բազմամշակութային արժեքների պաշտպանության և մշակութային դիվանագիտության դերը՝ միջազգային համագործակցության զարգացման գործում։
Քերիմլին նաև անդրադարձել է՝ Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿՔԴ-ի հետ համագործակցությամբ իրականացվող նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են միջկրոնական երկխոսության խթանմանը։

• Адиль Керимли рассказал в Эр-Рияде о культурной дипломатии Азербайджана
Альянс цивилизаций ООН (UNAOC) является важной международной платформой для укрепления глобального диалога и взаимопонимания.
Как сообщили Report в Министерстве культуры, об этом министр культуры Азербайджана Адиль Керимли заявил на встрече высокого уровня Группы друзей UNAOC, состоявшейся 14 декабря в Эр-Рияде в рамках XI Глобального форума UNAOC.
Министр рассказал об исторически сложившейся атмосфере толерантности в Азербайджане и подчеркнул роль содействия межкультурному диалогу, защиты мультикультурных ценностей и культурной дипломатии в развитии международного сотрудничества.
Керимли также затронул инициативы, реализуемые Азербайджаном в рамках сотрудничества с UNAOC по содействию межрелигиозному диалогу.