15 Դեկտեմբերի 2025 - 12:37
Այս մասին հայտարարել է Ուզբեկստանի դեսպան Բահրոմ Աշրաֆխանովը՝ Բաքվում Ուզբեկստանի մշակույթի օրերի բացման արարողության ժամանակ։
Դիվանագետի խոսքով՝ երկու երկրների միջև մշակութային համագործակցությունը վերջին երեք տարիների ընթացքում կայուն զարգանում է՝ Ադրբեջանում անցկացվում են Ուզբեկստանի մշակույթի օրեր, իսկ Ուզբեկստանում ադրբեջանական մշակույթին նվիրված միջոցառումներ։
«Մենք ոչ միայն ներկայացնում ենք ուզբեկական երաժշտությունն ու պարը, այլև ներառում ենք տեղական ավանդույթների ընդհանուր տարրեր, ինչը փոխանակումն ավելի կենսունակ է դարձնում», - նշել է դեսպանը։
Նա ընդգծել է, որ այսօրվա բացման արարողությունը միջոցառումների առաջին օրն էր, որոնք կշարունակվեն ամբողջ շաբաթվա ընթացքում։ Տոնակատարությանը մասնակցել են կառավարական մարմինների պաշտոնատար անձինք, խորհրդարանականներ, տարբեր երկրների դեսպաններ, ինչպես նաև ուզբեկական երաժշտության և դասական երաժշտության սիրահարներ։
«Համերգային ծրագրում ներառված էին ինչպես ուզբեկական, այնպես էլ ադրբեջանական երգեր, իսկ պարային համարներում ներառված էին երկու ազգային մշակույթների տարրեր», - ասել է Բ. Աշրաֆխանովը։
Նրա խոսքով, Մշակույթի օրերի ծրագիրը ներառում է նաև «Նավրուզ» պարային խմբի ելույթը Հեյդար Ալիևի պալատում, նվագախմբային համերգներ Ֆիլհարմոնիայում, ինչպես նաև տւղևորություն դեպի Ֆիզուլի, որտեղ Միրզա Ուլուղբեգի անվան թիվ 1 միջնակարգ դպրոցում՝ տեղի բնակիչներին կներկայացվի երաժշտական և պարային կոմպոզիցիա:

• Посол Узбекистана отметил насыщенный культурный обмен с Азербайджаном
Об этом сказал Report узбекистанский посол в Баку Бахром Ашрафханов в рамках церемонии открытия Дней культуры Узбекистана.
По словам дипломата, за последние три года культурное сотрудничество между двумя странами развивается на постоянной основе, Дни культуры Узбекистана проходят в Азербайджане, а мероприятия, посвященные азербайджанской культуре, - в Узбекистане.
«Мы не только представляем узбекскую музыку и танцы, но и включаем совместные элементы местной традиции, что делает обмен более насыщенным», - отметил посол.
Он подчеркнул, что сегодняшняя церемония открытия стала первым днем мероприятий, которые продлятся всю неделю. На торжестве присутствовали представители государственных органов, парламентарии, послы различных стран, а также любители узбекской музыки и классики.
«В концертной программе прозвучали как узбекские, так и азербайджанские песни, а танцевальные номера включали элементы обеих национальных культур», - сказал Б. Ашрафханов.
По его словам, в рамках Дней культуры запланированы в том числе выступление танцевальной группы «Навруз» во Дворце Гейдара Алиева, концерты оркестра в филармонии, а также поездка в Физули, где в средней школе №1 имени Мирзы Улугбека местным жителям будет представлена музыкально-танцевальная композиция.
«Цель этих мероприятий - ознакомить азербайджанских любителей музыки, танцев и искусства с культурой всех регионов Узбекистана, включая Самарканд, Бухару, Ташкент и Хорезм», - заключил Бахром Ашрафханов.