07 0Հոկտեմբերի 2025 - 11:07
Այս նիստը անցկացվում է՝ «Տարածաշրջանային խաղաղություն և անվտանգություն» թեմայով 12-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստման շրջանակներում։
APA-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը՝ Թուրքական պետությունների կազմակերպության Արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստում։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել իր ղրղզ գործընկերոջը՝ կազմակերպության գործունեությանը ունեցած ներդրման համար. «ԹՊԿ-ն դարձել է դինամիկ տարածաշրջանային կենտրոն։ Այսօր այս նիստի շրջանակներում մենք կրկին կքննարկենք՝ էներգետիկ անվտանգության, տնտեսության և թվային հմտությունների ոլորտում համագործակցությունը»։
Նախարարը նաև նշել է Գաբալայի հռչակագրի կարևորությունը. «Գաբալայի հռչակագիրը և գագաթնաժողովի արդյունքների վերաբերյալ ընդունվելիք այլ փաստաթղթերը դրական ազդեցություն կունենան մեր կազմակերպության զարգացման վրա»։
Բայրամովը նշել է, որ Ադրբեջանը 2023 թվականին լիովին վերականգնել է իր ինքնիշխանությունը, և Հայաստանի հետ շփումները շարունակվում են։ «Այս համատեքստում Վաշինգտոնում կայացած գագաթնաժողովը և ստորագրված փաստաթղթերը պատմական նշանակություն ունեն։ Տարածաշրջանային խաղաղությունն ու կայունությունը պետք է ծառայի ժողովուրդների սոցիալական բարեկեցությանը և առաջընթացին։ Մեր համագործակցությունն ավելի կայուն դարձնելու համար մենք պետք է նաև ամրապնդենք տնտեսական կապերը», - ասել է նա։
Բայրամովը հավելել է, որ Ադրբեջանը հետևողական ջանքեր է գործադրում Միջին միջանցքը ակտիվացնելու համար։
Նախարարը նշել է, որ ԹՊԿ անդամ պետությունների միջև համագործակցությունը խոստումնալից է. «Մենք պետք է շարունակենք մեր հաջող գործընկերությունը էներգետիկ ոլորտում՝ իրականացնելով նոր համատեղ նախագծեր։ Ես կցանկանայի ընդգծել ԹՊԿ անդամ պետությունների մասնակցությունը՝ ազատագրված տարածքներում վերականգնման և շինարարական աշխատանքներին։ Ադրբեջանը ներկայացրել է կոնկրետ առաջարկներ՝ մեր կազմակերպությունը որպես կարևոր տարածաշրջանային գործոն ձևավորելու համար։ ԹՊԿ-ի քարտուղարությանը փոխանցվել է 2 միլիոն դոլար»։

• Джейхун Байрамов: ОТГ превратилась в динамичный региональный центр
Это заседание проводится в рамках подготовки к XII Саммиту на тему «Региональный мир и безопасность».
Как сообщает AПA, об этом заявил министр иностранных дел Джейхун Байрамов на заседании Совета министров иностранных дел Организации тюркских государств.
Министр отметил, что поблагодарил своего кыргызского коллегу за вклад, внесенный в деятельность организации: «ОТГ превратилась в динамичный региональный центр. Сегодня в рамках этого заседания мы вновь обсудим вопросы сотрудничества в сферах энергетической безопасности, экономики и цифровых навыков».
Также министр отметил важность Габалинской декларации: «Габалинская декларация и другие документы, которые будут приняты по итогам саммита, окажут положительное влияние на развитие нашей организации».
Байрамов отметил, что в 2023 году Азербайджан полностью восстановил свой суверенитет, и контакты с Арменией продолжаются. «В этом контексте саммит, прошедший в Вашингтоне, и подписанные документы имеют историческое значение. Региональный мир и стабильность должны служить социальному благополучию и прогрессу народов. Для того чтобы наше сотрудничество было более устойчивым, мы должны также укреплять экономические связи», - сказал он.
Байрамов добавил, что Азербайджан прилагает последовательные усилия для активизации Среднего коридора.
Министр отметил, что сотрудничество между государствами-членами ОТГ обещает большие перспективы: «Мы должны продолжить наше успешное партнерство в сфере энергетики, реализуя новые совместные проекты. Хочу отметить участие государств-членов ОТГ в восстановительных и строительных работах на освобожденных территориях. Азербайджан выступил с конкретными предложениями для формирования нашей организации как важного регионального фактора. В секретариат ОТГ было перечислено 2 миллиона долларов США».