• Օվերչուկ. Մենք շատ լավ ենք հասկանում միմյանց Ադրբեջանի հետ
Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը լավ են հասկանում միմյանց տնտեսական ոլորտում և կառուցողականորեն աշխատում են դրանում կառավարությունների և ձեռնարկությունների մակարդակով։
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն այս մասին TASS-ին ասել է Արևելյան տնտեսական ֆորումի (ԱՏՖ) շրջանակներում տված հարցազրույցում։
«Մենք նորմալ տնտեսական հարաբերություններ ունենք Ադրբեջանի հետ։ Ես երբեք չեմ հոգնում սա կրկնելուց։ Վերջերս մենք Աստրախանում անցկացրեցինք միջկառավարական հանձնաժողով, որտեղ երկու կողմերն էլ ընդգծեցին, որ մենք տնտեսական խնդիրներ չունենք։ Մենք շատ լավ ենք հասկանում միմյանց և կառուցողականորեն աշխատում ենք ինչպես կառավարությունների տնտեսական բլոկների մակարդակով, այնպես էլ ձեռնարկությունների և բիզնեսի մակարդակով։ Այստեղ մեզ համար ամեն ինչ լավ է ընթանում», - ասել է նա։
Օվերչուկը նաև մեկնաբանել է Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հետ կապված իրավիճակը։
«Բաքուն ձգտում է վերականգնել այն երթուղին, որը կապահովի Նախչըվանի հետ հարմարավետ կապ։ Սակայն Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը նույնպես օգտակար է Երևանի համար. այսօր Հայաստանն ունի փակ սահման Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ, կա կապ Իրանի հետ, բայց այնտեղի ճանապարհը վերանորոգման կարիք ունի։
Արտաքին աշխարհ Հայաստանի միակ հարմար ելքը Վրաստանով է, որտեղ Ռուսաստանի Դաշնության հետ կապն իրականացվում է մեկ ավտոմոբիլային անցակետի միջոցով, որը կախված է եղանակային պայմաններից։ Շատ կարևոր է, որ Հայաստանը, որպես ԵԱՏՄ անդամ երկիր, հնարավորություն ունենա բնականոն զարգանալու և նորմալ տրանսպորտային ու լոգիստիկ կապեր ունենալու իր հարևանների, այդ թվում՝ մեր երկրի հետ», - պատասխանել է Ռուսաստանի փոխվարչապետը։

06 Сентября 2025 - 10:02
Россия и Азербайджан хорошо понимают друг друга в экономической сфере и конструктивно работают в ней на уровне правительств и предприятий.
Об этом заявил ТАСС вице-премьер РФ Алексей Оверчук в интервью на полях Восточного экономического форума (ВЭФ).
«У нас нормальные экономические отношения с Азербайджаном. Не устаю это повторять. Буквально недавно мы проводили межправкомиссию в Астрахани, где обе стороны подчеркивали, что у нас экономических проблем нет. Мы очень хорошо понимаем друг друга и конструктивно работаем и на уровне экономических блоков правительств, и на уровне предприятий, бизнеса. Здесь у нас все идет нормально», — сказал он.
Оверчук также прокомментировал ситуацию с разблокированием коммуникаций на Южном Кавказе.
«Баку стремится восстановить маршрут, который обеспечил бы ему удобную связь с Нахчываном. Но разблокирование коммуникаций на Южном Кавказе выгодно и Еревану – сегодня у Армении закрыта граница с Азербайджаном и Турцией, есть связь с Ираном, но дорога туда требует ремонта.
Единственный удобный выход Армении во внешний мир – через Грузию, где связь с РФ осуществляется через единственный автомобильный пункт пропуска, который зависит от погодных условий. Очень важно, чтобы Армения как страна, входящая в ЕАЭС, имела возможность нормально развиваться и иметь нормальные транспортно-логистические связи со своими соседями, включая и нашу страну», — ответил вице-премьер РФ.