• Փաշինյանի ինքնաթիռը թռել է Ադրբեջանի վրայով
Այս տարվա օգոստոսի 30-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ինքնաթիռը արտասահմանյան այցով մեկնել է՝ Ադրբեջանի օդային տարածքով և վերադարձել Հայաստան սեպտեմբերի 6-ի գիշերը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին Facebook-ում հայտնել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանը։
«Այս տարվա օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում խաղաղության հաստատումից հետո ՀՀ համապատասխան մարմինները թույլտվություն են խնդրել Ադրբեջանից՝ ՀՀ վարչապետի ինքնաթիռի թռիչքի համար և դրական արձագանք ստացել։ Մենք այս փաստը համարում ենք՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, խաղաղության օրակարգի առաջխաղացման և փոխադարձ վստահության մթնոլորտ ստեղծելու գործնական քայլ։ Հիշեցնեմ, որ ադրբեջանական ինքնաթիռները վաղուց ի վեր ապահովում են Ադրբեջանի հիմնական մասի և Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության միջև կապը Հայաստանի օդային տարածքով», - գրել է նա։

• Самолёт Пашиняна пролетел над Азербайджаном
Самолет премьер-министра Армении Никола Пашиняна вылетел с зарубежным визитом через воздушное пространство Азербайджана 30 августа этого года и вернулся в Армению в ночь на 6 сентября.
Как передает Armenia.Az, об этом пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян сообщила в Facebook.
«После установления мира в Вашингтоне 8 августа этого года соответствующие органы Армении запросили у Азербайджана разрешение на пролет самолета премьер-министра РА и получили положительный ответ. Мы рассматриваем этот факт как практический шаг на пути к разблокированию коммуникаций в регионе, продвижению повестки мира и созданию атмосферы взаимного доверия. Напомню, что азербайджанские самолеты уже давно обеспечивают связь между основной частью Азербайджана и Нахичеванской Автономной Республикой через воздушное пространство Армении»,  написала она.