05 Սեպտեմբերի 2025 - 17:23
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօր շարունակված դատավարության ընթացքում ընթերցվել են՝ մեղադրյալ Լևոն Բալայանի նախաքննության ընթացքում տված ցուցմունքները, ինչպես նաև քրեական գործի վերաբերյալ այլ փաստաթղթեր։
AZERTAC-ի տվյալներով՝ Բալայանի ցուցմունքներիի համաձայն՝ 1995 թվականի հունվարին նա անցել է զինվորական ծառայության և մինչև 1998 թվականը ծառայել է որպես շարքային Շուշայի, Խանքենդիի և Խոջալուի զորամասերում։ Ծառայության ընթացքում նրան տրամադրվել է «KS-74» ինքնաձիգ։ Զորամասերը, որոնցում նա ծառայել է, հագեցված են եղել ռուսական արտադրության BMP-1 և BMP-2 հետևակի մարտական մեքենաներով, T-55 և T-72 տանկերով։ Բալայանը նշել է, որ հրամանատարներից մեկը՝ Լևոն Մնացականյանը (մեղադրյալը և ներկայումս կալանքի տակ է), հաճախ է այցելել զորամասեր և ստուգել մարտական պատրաստվածությունը։
2020 թվականի սեպտեմբերի 20-ին Լևոն Բալայանը զորակոչվել է «Խանքենդիի զինվորական կոմիսարիատի» կողմից՝ ծառայելու «զինված ուժերում», և 44-օրյա պատերազմի առաջին օրերին, այսինքն՝ սեպտեմբերի 27-ից մինչև հոկտեմբերի 2-ը, նա մասնակցել է մարտերին՝ Սուգովուշան գյուղի «պաշտպանության 3-րդ գծում» գտնվող զինված կազմավորման կազմում։ Գումարտակը, որում նա ծառայել է, կոչվում էր «Ալաշա»։
Հետաքննությանը տված իր ցուցմունքում Բալայանը նշել է, որ 2023 թվականի մայիսի 1-ին միացել է՝ Ռուբեն Վարդանյանի կողմից Ադրբեջանի օկուպացված տարածքներում ստեղծված և ֆինանսավորվող զինված կազմավորումներից մեկին։ Այդ ժամանակվանից սկսած նա ամսական ստանում էր 170 հազար դրամ (700 դոլար) աշխատավարձ, որը մուտքագրվում էր «Արցախբանկի» քարտին (Հայաստանի բանկ - խմբ.)։ Սեպտեմբերի 20-ին նա ձերբակալվել է ադրբեջանցի զինվորականների կողմից։

05 Сентября 2025 - 15:23
На продолженном сегодня процессе в Бакинском военном суде были оглашены показания обвиняемого Левона Балаяна, данные им в ходе предварительного следствия, а также другие документы по уголовному делу.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, согласно показаниям Балаяна, в январе 1995 года он отправился на военную службу и до 1998 года служил в качестве рядового в воинских частях в Шуше, Ханкенди и Ходжалы. Во время службы за ним был закреплен автомат «АКС-74». На вооружении воинских частей, в которых он служил, были боевые машины пехоты «БМП-1» и «БМП-2», танки «Т-55» и «Т-72» российского производства. Балаян сообщил, что один из командиров — Левон Мнацаканян (обвиняемый и находится под арестом), часто посещал воинские части и проверял боеготовность.
20 сентября 2020 года Левон Балаян был призван «военным комиссариатом Ханкенди» на службу в «вооруженных силах» и в первые дни 44-дневной войны, а именно с 27 сентября по 2 октября, участвовал в боях в составе вооруженного формирования на «3-й линии обороны» в поселке Суговушан. Батальон, в котором он служил, назывался «Алаша».
В показаниях следствию Балаян рассказал, что 1 мая 2023 года он присоединился к одному из вооруженных формирований, созданных и финансируемых Рубеном Варданяном на оккупированных территориях Азербайджана. С этого времени он получал ежемесячную зарплату в размере 170 тыс. драм (700 долларов), которая садилась на карту «Artsakhbank» (банк Армении — Ред.). 20 сентября он был задержан азербайджанскими военными.