05 Սեպտեմբերի 2025 - 14:00
Թվային զարգացման և տրանսպորտի փոխնախարար Էլմին Մամեդովի գլխավորած պատվիրակությունը Բեռնում (Շվեյցարիա) հանդիպել է՝ Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության (ICAO) գլխավոր քարտուղար Խուան Կառլոս Սալազարի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են նախարարությունից, հանդիպմանը հատուկ ուշադրություն է դարձվել՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին «Ադրբեջանական ավիաուղիներ» ընկերության Embraer-190 ինքնաթիռի վթարի հետաքննությանը։ Ադրբեջանական կողմը շնորհակալություն է հայտնել ICAO-ին՝ վթարի հետաքննությանը շարունակական աջակցության համար, ընդգծել է իրավասու և փորձառու փորձագիտական մարմնի կողմից դատաբժշկական փորձաքննության անցկացման կարևորությունը։
ICAO-ի ներկայացուցիչները նշել են, որ վթարի մանրամասն և անաչառ քննությունը Չիկագոյի կոնվենցիայի 13-րդ հավելվածի հիմնական պահանջներից մեկն է։ ICAO-ն հաստատել է իր պատրաստակամությունը շարունակել աջակցել անդամ պետություններին՝ ավիացիոն անվտանգության համաշխարհային չափանիշներին համապատասխանության ապահովման գործում։

05 Сентября 2025 - 12:00
Делегация под руководством заместителя министра цифрового развития и транспорта Эльмина Мамедова встретилась в Берне (Швейцария) с генеральным секретарем Международной организации гражданской авиации (ICAO) Хуаном Карлосом Саласаром.
Как сообщили Armenia.Az в министерстве, на встрече особое внимание было уделено расследованию крушения самолета Embraer-190 Азербайджанских авиалиний 25 декабря 2024 года. Азербайджанская сторона выразила благодарность ICAO за постоянную поддержку расследования крушения, подчеркнула важность проведения судебной экспертизы компетентным и опытным экспертным органом.
Представители ICAO отметили, что детальное и беспристрастное расследование крушения является одним из основных требований приложения №13 Чикагской конвенции. ICAO подтвердила свою готовность и далее оказывать поддержку государствам-членам в обеспечении соблюдения глобальных стандартов авиационной безопасности.
Стороны также обсудили возможности проведения в Азербайджане международного мероприятия ICAO в 2026-2027 годах, рассмотрели вопросы расширения сотрудничества между ICAO и Государственным агентством гражданской авиации при Министерстве цифрового развития и транспорта, включая совместные проекты, подготовку авиационных специалистов и участие в учебных программах.