• Ադրբեջանի ԱԳՆ փոխղեկավարը մի շարք հանդիպումներ է անցկացրել Սլովենիայում
Սեպտեմբերի 1-2-ը Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Ֆարիզ Ռզաևը այցով գտնվել է Սլովենիայում՝ մասնակցելու Բլեդում անցկացվող 20-րդ ռազմավարական ֆորումին։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են Արտաքին գործերի նախարարությունից, Ֆարիզ Ռզաևը ելույթ է ունեցել՝ միջազգային ներկայիս իրավիճակին նվիրված պանելային քննարկումներում։
Նա պատմել է օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած գագաթնաժողովում ձեռք բերված պատմական համաձայնությունների, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի և խաղաղության օրակարգի մասին, ինչպես նաև ընդգծել է տարածաշրջանում կայունության կարևորությունը։ Փոխնախարարը նշել է՝ Ադրբեջանի ներդրումը Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգության, մեր երկրի մասնակցությամբ իրականացվող խոշորածավալ էներգետիկ և տրանսպորտային նախագծերի, միջազգային տրանսպորտային ուղիների, ինչպիսին է Միջին միջանցքը, ստեղծման և շահագործման գործում նրա կարևոր դերը։

• Замглавы МИД Азербайджана провел ряд встреч в Словении
1–2 сентября заместитель министра иностранных дел Азербайджана Фариз Рзаев находился с визитом в Словении для участия в 20-м стратегическом форуме в Бледе.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, Фариз Рзаев выступил на панельных обсуждениях, посвященных текущей международной ситуации.
Он рассказал о достигнутых исторических договоренностях на состоявшемся 8 августа вашингтонском саммите, процессе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и мирной повестке, подчеркнул важность стабильности в регионе. Замминистра отметил вклад Азербайджана в энергетическую безопасность Европы, крупномасштабные энергетические и транспортные проекты, реализуемые с участием нашей страны, ее важную роль в создании и функционировании международных транспортных маршрутов, таких как Средний коридор.