05 Սեպտեմբերի 2025 - 09:10
«Ծրագրավորման միջազգային ուսանողական մրցույթ (ICPC)» հիմնադրամը 100,000 դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրել ADA համալսարանին:
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է ICPC հիմնադրամի նախագահ Բիլ Փաուչերը՝ Բաքվում կայացած 49-րդ ICPC համաշխարհային եզրափակիչի փակման արարողության ժամանակ։ Դրամաշնորհը հանձնվել է ADA համալսարանի ռեկտոր Հաֆիզ Փաշաևին։
«ICPC հիմնադրամը ADA համալսարանին 100,000 դոլարի դրամաշնորհ է տրամադրում համալսարանի ներսում ICPC համայնքին աջակցելու համար։ Դուք կարող եք օգտագործել այդ միջոցները ձեր հայեցողությամբ՝ ICPC-ն խթանելու համար։ Օրինակ, դրանք կարող են օգտագործվել ուսանողներին կրթաթոշակներ տրամադրելու, հատուկ միջոցառումներ անցկացնելու, այն տարիներին ծախսերը հոգալու, երբ ինչ-որ բան պակասում էր, կամ թիմերի համար այլ քաղաքներ և երկրներ մրցումներին մեկնելու համար։ Գլխավորն այն է, որպեսզի միջոցներն օգտագործվեն հիմնադրամի բարեգործական առաքելության շրջանակներում՝ աշխարհի համալսարաններում մրցակցային ծրագրավորումը խթանելու համար», - նշել է Բ. Փաուչերը։

05 Сентября 2025 - 09:10
Фонд Международной студенческой олимпиады по программированию (ICPC) выделил грант в размере 100 тыс. долларов США Университету ADA.
Как сообщает Report, об этом заявил президент Фонда ICPC Билл Паучер на церемонии закрытия 49-го мирового финала ICPC, проходившего в Баку. Грант был вручен ректору Университета ADA Хафизу Пашаеву.
«Фонд ICPC предоставляет грант в 100 тыс. долларов США для Университета ADA в поддержку ICPC-сообщества внутри университета. Вы можете использовать эти средства по своему усмотрению для продвижения ICPC. Например, они могут быть направлены на стипендии для студентов, проведение специальных мероприятий, покрытие расходов в те годы, когда чего-то не хватало, или на поездки команд на соревнования в другие города и страны. Главное, чтобы средства использовались в рамках благотворительной миссии фонда — продвижения соревновательного программирования в университетах по всему миру», — отметил Б. Паучер.