• Թոֆիգ Մուսաև. Ադրբեջանը խթանում է խաղաղության մշակույթը՝ երիտասարդության ներգրավվածության միջոցով
Ադրբեջանի երիտասարդական քաղաքականությունը հիմնված է հանդուրժողականության և փոխըմբռնման խթանման, երիտասարդ սերնդի հնարավորությունների ընդլայնման, քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքին, ինչպես նաև ազգային զարգացման և միջազգային համագործակցության գործընթացներին նրա ակտիվ մասնակցության վրա։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, այս մասին հայտարարել է ՄԱԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Թոֆիգ Մուսաևը՝ ելույթ ունենալով Խաղաղության մշակույթի գործողությունների ծրագրի իրականացմանը նվիրված բարձր մակարդակի ֆորումում։
«Ելույթ ունենալով «Երիտասարդության հզորացումը խաղաղության մշակույթի համար» թեմայով միջոցառմաը՝ դիվանագետը նշել է, որ երիտասարդների ակտիվ մասնակցությունը ղեկավարության և որոշումների կայացման գործընթացներին կարևոր է կայուն զարգացման խթանման, աղքատության կրճատման և հակամարտության ու բռնության ռիսկերի նվազագույնի հասցնելու համար։
Նա ընդգծել է, որ Ադրբեջանի երիտասարդությունը նշանակալի դեր է խաղում խաղաղության մշակույթի կառուցման գործում։ Միևնույն ժամանակ, հատուկ ուշադրություն է դարձվում երկրի ներսում իրականացվող միջոցառումներին, մասնավորապես՝ պատերազմից հետո տարածքների լայնածավալ վերականգնմանը, վերակառուցմանը և ականազերծմանը, ինչը նախկին հարկադիր վերաբնակների իրենց հայրենի հողեր անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի հիմնական պայմանն է։

ЗакрытьТофиг Мусаев: Азербайджан продвигает культуру мира через вовлечение молодежи
Политика Азербайджана в сфере молодежи строится на продвижении толерантности и взаимопонимания, расширении возможностей молодого поколения, его активном участии в политической, экономической и культурной жизни, а также в процессах национального развития и международного сотрудничества.
Как сообщает Report, об этом заявил постоянный представитель Азербайджана при ООН, посол Тофиг Мусаев, выступая на высокоуровневом форуме, посвященном реализации Программы действий по культуре мира.
Выступая на мероприятии на тему «Расширение прав и возможностей молодежи для культуры мира», дипломат отметил, что активное участие молодых людей в процессах лидерства и принятия решений имеет важное значение для продвижения устойчивого развития, сокращения бедности, а также минимизации рисков конфликтов и насилия.
Он подчеркнул, что азербайджанская молодежь играет значимую роль в построении культуры мира. При этом особое внимание уделяется мерам внутри страны, в частности масштабной послевоенной реабилитации, восстановлению и разминированию территорий, что является ключевым условием для безопасного и достойного возвращения вынужденных переселенцев на родные земли.
По словам дипломата, Азербайджан остается привержен продвижению ценностей культуры мира, а также выполнению международных обязательств через образование, диалог и сотрудничество.