04 Սեպտեմբերի 2025 - 17:05
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօր շարունակվող դատավարության ընթացքում ընթերցվել է մեղադրյալ Մադաթ Բաբայանի նախաքննության ընթացքում տված ցուցմունքը։
Ըստ AZERTAC-ի, նրա ցուցմունքի մի մասը վերաբերում էր 1992 թվականի փետրվարին տեղի ունեցած Խոջալուի ցեղասպանությանը և հետագա իրադարձություններին։ Բաբայանը նշել է, որ փետրվարի 24-ին Արկադի Շիրինյանը, ելույթ ունենալով երեք վաշտերի զինվորականների առջև, ասել է, որ փետրվարի 25-ի գիշերը նրանք հարձակում կգործեն Խոջալուի վրա և կսպանեն այնտեղ ապրող խաղաղ ադրբեջանցիներին։ Զինվորականները սկսել են նախապատրաստական աշխատանքները՝ համաձայն հրամանատար Արկադի Շիրինյանի հրամանի։
Հարձակումից առաջ Խոջալուն ենթարկվել է թնդանոթներից, ականանետներից և հրետանային զինատեսակներից անընդհատ հրետակոծության՝ Խանքենդիի ուղղությամբ բարձրլեռնային գոտում գտնվող դիրքերից։ Մոտ 30-40 րոպե տևած հրետակոծությունից հետո, մոտավորապես կեսգիշերին նրանք մտել են Խոջալու։
Քաղաք մտնելով՝ նրանք սկսել են կրակել ճանապարհին հանդիպած բոլոր քաղաքացիական անձանց վրա՝ կիրառելով ավտոմատ զենքեր, գնդացիրներ և նռնականետներ, հրկիզել են տները։ Որոշ բնակիչներ, ոտաբոբիկ, գրկում փոքրիկ երեխաներով, անցել են Գարգառ գետը և փախել դեպի մոտակա լեռները և Աղդամի շրջանի Շելլի գյուղը։
Փախչող մարդկանց գնդակահարել են այլ հայկական զինված խմբավորումներ, որոնք նախապես թաքնվել էին քաղաքի շուրջը։ Խոջալուի տները թալանվել և այրվել են, կանանց բռնաբարել են, մարդկանց ենթարկել բազմաթիվ կտտանքների, իսկ տանկերն ու մարտական մեքենաները անցնում էին մահացածների մարմինների վրայով։ Բաբայանն ինքը, հրամանի համաձայն, ինքնաձիգից կրակել է բոլորի վրա՝ կանանց, տղամարդկանց, ծերերի։ Արկադի Շիրինյանը և այլ հրամանատարներ հրամայել են Խոջալուում վայրագությունները կատարել առանձնահատուկ դաժանությամբ։ Քանի որ քաղաքը երկար ժամանակ շրջապատված էր, միայն շատ քիչ թվով մարդկանց է հաջողվել փախչել և փրկվել։
Մեղադրյալի ցուցմունքի համաձայն՝ Խոջալուի ջարդերն ու թալանը շարունակվել են 1992 թվականի փետրվարի 26-ից մինչև մարտի 8-ը:

• В Бакинском суде обвиняемый Бабаян рассказал о геноциде в Ходжалы
На продолженном сегодня процессе в Бакинском военном суде были оглашены показания обвиняемого Мадата Бабаяна, данные им во время предварительного следствия.
Как передает АЗЕРТАДЖ, часть его показаний касалась Ходжалинского геноцида, совершенного в феврале 1992 года, и последующих событий. Бабаян рассказал, что 24 февраля Аркадий Ширинян, выступая перед военными трех рот, заявил, что в ночь на 25 февраля они начнут наступление на Ходжалы и убьют мирных азербайджанцев, проживающих там. Военные начали подготовку в соответствии с приказом командира Аркадия Шириняна.
Перед наступлением Ходжалы подвергался непрерывному обстрелу из пушек, минометов, артиллерийских орудий с позиций, расположенных в высокогорной местности в направлении Ханкенди. После примерно 30–40 минут непрерывного обстрела из минометов, артиллерийских орудий и систем РСЗО «БМ-21-Град», около полуночи они вошли в Ходжалы.
Войдя в город, они начали стрелять по всем мирным жителям, встречавшимся на их пути, используя автоматы, пулеметы и гранатометы, поджигали дома. Некоторые жители, босиком, с маленькими детьми на руках, переправлялись через реку Гаргар и бежали в сторону близлежащих гор и села Шелли Агдамского района.
Бежавшие люди были расстреляны другими армянскими вооруженными формированиями, которые заранее устроили засады вокруг города. Дома в Ходжалы были разграблены и сожжены, женщин насиловали, людей подвергали многочисленным пыткам, а танки и боевые машины проезжали по телам погибших. Сам Бабаян, согласно приказу, стрелял из автомата по всем — женщинам, мужчинам, старикам. Аркадий Ширинян и другие командиры приказали учинить в Ходжалы зверства с особой жестокостью. Поскольку город долго находился в окружении, лишь очень небольшому числу людей удалось выбраться и спастись.
Согласно показаниям обвиняемого, погромы и грабежи в Ходжалы продолжались с 26 февраля по 8 марта 1992 года.