04 Սեպտեմբերի 2025 - 11:15
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը լրագրողներին հայտնել է, որ Պեկինում՝ միլիտարիստական Ճապոնիայի դեմ հաղթանակի 80-ամյակի և Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի տոնակատարության ժամանակ «երկու-երեք բառ» է փոխանակել Ադրբեջանի ղեկավար Իլհամ Ալիևի հետ։
«Այսօր նախագահ Ալիևի հետ ողջունեցինք միմյանց, ես ողջունեցի նրան և նրա կնոջը։ Մենք երկու-երեք բառ փոխանակեցինք», - Չինաստան այցի արդյունքներով մամուլի ասուլիսում կիսվել է Ռուսաստանի առաջնորդը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Մեկնաբանելով Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերությունների վիճակը՝ Պուտինը նշել է, որ «երկրների միջև հարաբերություններում միշտ որոշ հարցեր են առաջանում՝ ելնելով առկա իրավիճակից կամ որևէ քաղաքական իրավիճակից, և կան խնդիրներ»։ «Բայց ես կարծում եմ, որ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև հիմնարար հարաբերությունները և դրանց զարգացման փոխադարձ հետաքրքրությունը, ի վերջո, ամեն ինչ իր տեղը կդնեն», - համոզված է Պուտինը։

• Путин рассказал о кратком диалоге с Алиевым в Пекине
Президент РФ Владимир Путин сообщил журналистам, что перекинулся с главой Азербайджана Ильхамом Алиевым «двумя-тремя словами» во время сегодняшних торжественных мероприятий в Пекине по случаю празднования 80-й годовщины победы над милитаристской Японией и окончания Второй мировой войны.
«Мы сегодня с президентом Алиевым поздоровались, я поздоровался и с ним, и с его супругой. Двумя-тремя словами мы перекинулись», - поделился российский лидер во время пресс-конференции по итогам своего визита в Китай, передает ТАСС.
Комментируя состояние отношений Москвы и Баку, Путин заметил, что «в отношениях между странами всегда возникают какие-то вопросы, исходя из текущей ситуации или какой-то политической конъюнктуры, и есть проблемы». «Но я считаю, что фундаментальные отношения между Азербайджаном и Россией и взаимный интерес к их развитию все-таки в конце концов все расставят на свои места», - убежден Путин.