04 Սեպտեմբերի 2025 - 14:24
Տոկիոյում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ճապոնիայի վարչապետ Շիգերու Իսիբայի հանդիպումը։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը՝ հղում անելով հայկական ԶԼՄ-ներին, ՀՀ վարչապետի գրասենյակը հայտնել է, որ Շիգերու Իսիբան ողջունել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Ճապոնիա՝ ընդգծելով, որ սա լավ հնարավորություն է հայ-ճապոնական հարաբերությունների հետևողական զարգացման և փոխշահավետ համագործակցության խորացման համար։
Նա նշել է, որ Ճապոնիան մեծ նշանակություն է տալիս Հայաստանի հետ բարեկամական կապերի ամրապնդմանը և տարբեր ոլորտներում համատեղ նախաձեռնությունների իրականացմանը։
Շիգերու Իսիբան նույնպես ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատումը՝ հույս հայտնելով տարածաշրջանում երկարատև և կայուն խաղաղության ապահովման համար։
Նիկոլ Փաշինյանը վստահություն է հայտնել, որ դրա արդյունքում Հայաստանում ճապոնական բիզնես ներդրումների ծավալը զգալիորեն կաճի։

04 Сентября 2025 - 11:12
В Токио состоялась встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна с премьер-министром Японии Сигэру Исибой.
Как передает Armenia.Az со ссылкой на армянские СМИ, в Аппарате премьер-министра Армении сообщили, что Сигэру Исиба приветствовал визит Никола Пашиняна в Японию, подчеркнув, что это хорошая возможность для последовательного развития армяно-японских отношений и углубления взаимовыгодного сотрудничества.
Он отметил, что Япония придает большое значение укреплению дружественных связей с Арменией и реализации совместных инициатив в различных областях.
Сигэру Исиба также приветствовал установление мира между Арменией и Азербайджаном, выразив надежду на обеспечение долгосрочного и стабильного мира в регионе.
Никол Пашинян выразил уверенность, что в результате этого объём инвестиций японского бизнеса в Армению значительно увеличится.
В ходе встречи обсуждались основные направления армяно-японского сотрудничества: расширение экономических связей и инвестиционного взаимодействия, углубление связей в сферах образования, науки и культуры, а также туризма.