04 Սեպտեմբերի 2025 - 14:12
Ադրբեջանի երիտասարդության և սպորտի նախարար Ֆարիդ Գաիբովը՝ Ռուսաստանի սպորտի նախարարության և Ռուսաստանի օլիմպիական կոմիտեի ղեկավար Միխայիլ Դեգտյարևին հրավիրել է այցելել Բաքվում կայանալիք ԱՊՀ խաղերին։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Դեգտյարևն այս մասին պատմել է Արևելյան տնտեսական ֆորումի (ԱՏՖ) «Սպորտային դիվանագիտություն. նոր մարտահրավերներ և հնարավորություններ» նիստում։
«Միջազգային ձևաչափերը զարգանում են միջպետական ձևաչափով։ Մեր պատվիրակությունը պատրաստվում է մեկնել Բաքու, Ադրբեջան, որտեղ կանցկացվեն ԱՊՀ խաղերը։ Ադրբեջանի սպորտի նախարար պարոն Գաիբովն անձամբ ինձ հրավիրել է, բայց ես իմ այցի վերաբերյալ որոշում կկայացնեմ առանձին», - ասել է Դեգտյարևը։
ԱՊՀ III խաղերը կանցկացվեն Ադրբեջանում սեպտեմբերի 28-ից մինչև հոկտեմբերի 8-ը։ Բացման (սեպտեմբերի 28) և փակման (հոկտեմբերի 8) արարողությունները կանցկացվեն Գյանջայում։ Ռուսաստանի հավաքականի հայտում ընդգրկված է ավելի քան 260 ռուսաստանցի մարզիկ։

• Глава Минспорта РФ: Наша делегация готовится к выезду в Баку
Министр молодежи и спорта Азербайджана Фарид Гаибов пригласил главу Министерства спорта РФ и Олимпийского комитета России Михаила Дегтярева посетить Игры стран СНГ, которые пройдут в Баку.
Как передает ТАСС, об этом Дегтярев рассказал на сессии «Спортивная дипломатия: новые вызовы и возможности» на Восточном экономическом форуме (ВЭФ).
«Международные форматы развиваются в межстрановом формате. Наша делегация готовится к выезду в Баку, Азербайджан, там пройдут Игры стран СНГ. Министр спорта Азербайджана господин Гаибов и меня лично пригласил, но по своему визиту я буду принимать решение отдельно», — сказал Дегтярев.
III Игры стран СНГ пройдут в Азербайджане с 28 сентября по 8 октября. Церемонии открытия (28 сентября) и закрытия (8 октября) состоятся в Гяндже. В заявку сборной России вошли более 260 российских спортсменов.