04 Սեպտեմբերի 2025 - 13:44
«Ադրբեջանում ձերբակալված 13 ռուսաստանցի քաղաքացիների ազատ արձակումը կարող է կարևոր քայլ լինել Մոսկվայի և Բաքվի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործում», - հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Մարիա Զախարովան՝ Արևելյան տնտեսական ֆորումի շրջանակներում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։
NEWS.ru-ի փոխանցմամբ՝ այս հարցը մանրամասն քննարկվել է օգոստոսի 22-ին Աստրախանում՝ ռուս-ադրբեջանական տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի ժամանակ։
Զախարովան, իհարկե, ոչ մի խոսք չի ասել ռուսաստանցի զինվորականների կողմից խոցված ադրբեջանական ինքնաթիռի մասին, որը դարձել է հարաբերությունների վատթարացման հիմնական պատճառը, կամ Եկատերինբուրգում իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից կատարված վայրագությունների մասին։
Ճեպազրույցի ժամանակ Զախարովան մեկնաբանել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեության դադարեցման հարցը։ Զախարովան նշել է, որ ռուսական կողմը արդարացված է համարում՝ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) լուծարման որոշումը. «Մենք այս քայլը համարում ենք արդարացված՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում իրավիճակի արմատական փոփոխությունները: Մինսկի ինստիտուտները կրճատելու նախաձեռնությունը պատկանում է Ադրբեջանին և Հայաստանին»:

04 Сентября 2025 - 09:44
«Освобождение 13 российских граждан, которые находятся в заключении в Азербайджане, может стать важным шагом для нормализации отношений между Москвой и Баку», – заявила официальный представитель МИД РФ Мария Захарова в ходе брифинга на полях Восточного экономического форума.
По ее словам, как сообщает NEWS.ru, этот вопрос детально обсуждался 22 августа в Астрахани, во время заседаний российско-азербайджанской межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
О сбитом российскими военными азербайджанском самолёте, что и стало первопричиной ухудшения отношений, равно как и о зверствах правоохранителей в Екатеринбурге, Захарова, разумеется, не сказала ни слова.
В ходе брифинга Захарова дала комментарий по вопросу прекращения деятельности Минской группы ОБСЕ. Российская сторона, отметила Захарова, считает обоснованным решение Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе о её роспуске: «Считаем данный шаг обоснованным, оправданным ввиду кардинальных изменений обстановки в регионе. Инициатива о сворачивании минских институтов принадлежит Азербайджану и Армении».