04 Օգոստոսի 2025 - 17:10
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօր շարունակված դատավարության ժամանակ ցուցմունք է տվել տուժող Ինգիլաբ Մամեդովը։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Ինգիլաբ Մամեդովը պատմել է, որ 44-օրյա Հայրենական պատերազմի ժամանակ՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 4-ին, Մինգեչևիրում գտնվող իր երկհարկանի տունը ավերվել է թշնամու հրթիռային հարվածից։ Արդյունքում՝ ինքը և իր երեք անչափահաս երեխաները մնացել են փլատակների տակ և մարմնական վնասվածքներ ստացել։ Մամեդովը շեշտել է, որ իր տան մոտակայքում ռազմական օբյեկտներ չեն եղել։ «Հետագայում մենք իմացանք, որ դա Հայաստանի զինված ուժերի կողմից արձակված «Սմերչ» տեսակի հրթիռ էր», - ասել է տուժողը։
Մեկ այլ տուժող՝ Էլչին Բաղիրովը, պատմել է, որ այդ օրը Մինգեչևիրում գտնվող իր տան մոտ «Սմերչ» հրթիռ է ընկել, որի հետևանքով ինքը նյութական և բարոյական վնաս է կրել։ Էլչին Բաղիրովի խոսքով՝ միջադեպի հետևանքով վիրավորվել են ինքը, մայրը՝ Նաբաթ Բաղիրովան և հորեղբայրը։ Բաղիրովը հավելել է, որ հորեղբայրը վնասվածքների հետևանքով կորցրել է աշխատունակությունը։

04 Августа 2025 - 14:46
На продолженном сегодня процессе в Бакинском военном суде дал показания потерпевший Ингилаб Мамедов.
Как передает АЗЕРТАДЖ, Ингилаб Мамедов рассказал о том, что во время 44-дневной Отечественной войны, 4 октября 2020 года ракетным ударом противника был разрушен его двухэтажный дом в Мингячевире. В результате он сам, а также трое его малолетних детей оказались под завалами и получили ранения. Мамедов подчеркнул, что рядом с его домом не находилось никаких военных объектов. «Позже мы узнали, что это была ракета «Смерч», пущенная вооружёнными силами Армении», — сказал потерпевший.
Другой потерпевший — Эльчин Багиров сообщил, что в тот день рядом с его домом в Мингячевире упала ракета «Смерч», в результате чего он понёс материальный и моральный ущерб. По словам Эльчина Багирова, в результате инцидента были ранены он сам, его мать Набат Багирова и дядя. Багиров добавил, что дядя вследствие полученных травм потерял трудоспособность.