• ՏԱՍՍ-ը ևս մեկ ուղղում է կատարել Խանքենդիի մասին լուրում
Ռուսական ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությունը ևս մեկ ուղղում է կատարել Խանքենդիի մասին հուլիսի 31-ին հրապարակված լուրում։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ նոր վերնագրում «Լեռնային Ղարաբաղ» արտահայտությունը փոխարինվել է «Ղարաբաղով»։
Թեև լուրում քաղաքի աշխարհագրական անվանումը՝ «Խանքենդին», պահպանվել է, լուրի այն մասում, որը նվիրված է 2023 թվականի հակաահաբեկչական գործողության մեկնարկից առաջ ընկած ժամանակահատվածին, այն նշված է որպես «Ստեփանակերտ»։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ռուսական ՏԱՍՍ լրատվական գործակալությունը լուրը հրապարակել էր «Ստեփանակերտում քանդվել է Այվազովսկու հուշարձանը» սադրիչ վերնագրով։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն կտրուկ արձագանքեց այս դեմարշին, իսկ Ադրբեջանի պետական լրատվական գործակալությունը հայտարարություն տարածեց։ Օգոստոսի 1-ի գիշերը ՏԱՍՍ-ը ուղղումներ կատարեց վերնագրում՝ «Ստեփանակերտ» բառը փոխարինելով «Լեռնային Ղարաբաղով»։

• ТАСС внес очередную поправку в новость о Ханкенди
Хотя географическое название города «Ханкенди» в новости сохранено, в части новости, посвященной периоду до начала антитеррористической операции 2023 года, он указан как «Степанакерт».
Напомним, что ранее российское информационное агентство ТАСС опубликовало новость под провокационным заголовком «В Степанакерте снесли памятник Айвазовскому». МИД Азербайджана резко отреагировал на данный демарш, а Азербайджанское государственное информационное агентство распространило заявление. В ночь на 1 августа ТАСС внесло корректировки в заголовок, заменив слово «Степанакерт» на «Нагорный Карабах».