04 Օգոստոսի 2025 - 12:26
Այս տարվա հուլիսի 1-ի դրությամբ, Ադրբեջանի տնտեսությունում վարկային ներդրումները կազմել են 30 միլիարդ 231.8 միլիոն մանաթ, ինչը 0.1%-ով ավելի է նախորդ ամսվա ցուցանիշից, 3.2%-ով ավելի տարեսկզբի ցուցանիշից և 12%-ով ավելի 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ։
Այս մասին հաղորդում է Report-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի Կենտրոնական բանկին (ԱԿԲ)։
21 միլիարդ 23 միլիոն մանաթը կամ վարկային ներդրումների 69.5%-ը բաժին է ընկնում մասնավոր բանկերին, ինչը 11.4%-ով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից։
Հաշվետու ամսաթվի դրությամբ պետական բանկերի վարկային ներդրումները կազմել են 7 միլիարդ 449.1 միլիոն մանաթ, ինչը 13.6%-ով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ։ Տարվա ընթացքում պետական բանկերի բաժինը վարկային ներդրումների ընդհանուր ծավալում 24.3%-ից աճել է մինչև 24.6%։

• В экономику Азербайджана выросли кредитные вложения
По состоянию на 1 июля этого года кредитные вложения в экономику Азербайджана составили 30 млрд 231,8 млн манатов, что на 0,1% больше по сравнению с предыдущим месяцем, на 3,2% больше по сравнению с началом года и на 12% больше по сравнению с аналогичным периодом 2024 года.
Об этом сообщает Report со ссылкой на Центральный банк Азербайджана (ЦБА).
21 млрд 23 млн манатов или 69,5% кредитных вложений приходится на долю частных банков, что на 11,4% больше по сравнению с прошлым годом.
На отчетную дату кредитные вложения государственных банков составили 7 млрд 449,1 млн манатов, что на 13,6% больше в годовом сравнении. За год доля государственных банков в общем объеме кредитных вложений выросла с 24,3% до 24,6%.