12 Հունիսի 2025 - 10:48
Գուբայի Հեյդար Ալիևի կենտրոնում՝ «Արևմտյան Ադրբեջան - մեր պատմական հողերը» խորագրով համաժողով է տեղի ունեցել, որը կազմակերպվել է շրջանի գործադիր իշխանության և Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի կողմից։
Ինչպես հաղորդում է Report-ը, համաժողովին մասնակիցել են՝ գործադիր իշխանության, Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի ներկայացուցիչներ, պատգամավորներ, նահատակների ընտանիքների անդամներ, հասարակական միավորումներ, վետերաններ և երիտասարդության ներկայացուցիչներներ։
Միջոցառումը սկսվել է պետական օրհներգի կատարմամբ և նահատակների ու մեծ առաջնորդ Հեյդար Ալիևի հիշատակին մեկ րոպե լռությամբ։ Ցուցադրվել է Արևմտյան Ադրբեջանի մասին տեսանյութ։
Գործադիր իշխանության ղեկավար Իլգար Մահմուդովը նշել է՝ համաժողովի նշանակությունը՝ Արևմտյան Ադրբեջանի մասին ճշմարտությունը փոխանցելու համար։ Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր Ազիզ Ալեքբերլին պատմել է ադրբեջանցիների տեղահանության և պատմական հայրենիք վերադառնալու նրանց ցանկության մասին։

• В Губе состоялась конференция «Западный Азербайджан - наши исторические земли»
В Центре Гейдара Алиева в Губе состоялась конференция «Западный Азербайджан - наши исторические земли», организованная районной исполнительной властью и Общиной Западного Азербайджана.
Как сообщает Report, участниками стали представители исполнительной власти, Общины Западного Азербайджана, депутаты, члены семей шехидов, общественных объединений, ветераны и молодежь.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна и минуты молчания в память о шехидах и великом лидере Гейдаре Алиеве. Был показан видеоролик о Западном Азербайджане.
Глава исполнительной власти Ильгар Махмудов отметил значение конференции для донесения правды о Западном Азербайджане. Депутат Милли Меджлиса Азиз Алекберли рассказал о депортации азербайджанцев и их стремлении вернуться на историческую родину.