27 Մայիսի 2025 - 10:06
AnewZ հեռուստաալիքը ներկայացրել է հատուկ ռեպորտաժի առաջին մասը, որի շրջանակներում լրագրողները հարցումներ են անցկացրել Բաքվում և Երևանում՝ տալով մեկ հարց. «Ինչպե՞ս եք տեսնում խաղաղությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, ժեպորտաժում ընդգծվում է, որ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում «խաղաղություն» բառը իրենում կրում է պատմական բեռ, որը արտացոլում է ոչ միայն խաղաղ կյանքի ցանկությունը, այլև տարիների հակամարտության հետևանքով մնացած խորը արմատացած վնասվածքները, անվստահության և ցավի դրսևորումները։
Երկու մայրաքաղաքների փողոցներում հնչող կարծիքները բազմազան էին՝ սկսած կասկածամտությունից մինչև զգուշավոր հույսը։
Բաքվի մի բնակիչ նշել է.
«Քաղաքական տեսանկյունից սա կարող է ճիշտ լինել։ Բայց եթե խոսենք բարոյական կողմի, զգացմունքների մասին, նրանց պատճառած ցավը շատ խորը վերքեր թողեց»։
Պատասխանը եկավ Երևանից.
«Դժվար է։ Նրանց կողքին ապրելը հուզականորեն չափազանց դժվար է։ Մենք չենք կարող պարզապես մոռանալ ամեն ինչի մասին և վարվել այնպես, կարծես ոչինչ չի պատահել»։
Բաքվի բնակիչ Բաբա Մասիմովն իր հերթին ընդգծել է. «Այսօր Հայաստանը հայտնվել է փակուղու մեջ, և Ադրբեջանի կողմից առաջ քաշված բոլոր պայմանները օրինական են ու լիովին լեգիտիմ»։
Սակայն երկու մայրաքաղաքներում էլ կան նաև փոխըմբռնման ցանկություն արտահայտող ձայներ։
«Մենք հարևաններ ենք։ Մենք ստիպված կլինենք ապրել կողք կողքի։ «Ո՛չ մենք, ո՛չ էլ ադրբեջանցիները չենք անհետանա», - ասել է Խաչատուր Արմենակյանը Երևանում։
«Կարծում եմ, որ եթե խաղաղության պայմանագիր ստորագրվի, լավ կլինի։ Մենք ապրում ենք Ադրբեջանում, մենք գեղեցիկ երկիր ունենք։ «Ամեն ինչ լավ կլինի», - Բաքվում իր կարծիքով կիսվել է Վուգար Բաբաևը։
Որոշ հարցվածներ ընդգծում են, որ ապագա սերունդների համար խաղաղությունը դառնում է ոչ թե ցանկալի այլընտրանք, այլ կենսական անհրաժեշտություն։ «Կա ապագա, կա երիտասարդություն։ Ժամանակը ամեն ինչ իր տեղը կդնի», - ասաել է Ալմազ Նուրիևան։
Ու երևանցի Մարատ անունով մի բնակիչ հավելել է. «Մենք երկար տարիներ թշնամիներ ենք եղել, մենք տարբեր ընկալումներ ունենք։ Բայց չնայած դրան, մենք պետք է գտնենք որպես հարևաններ կրկին համակեցության միջոց»։

• Путь к миру глазами азербайджанцев и армян
Телеканал AnewZ представил первую часть специального репортажа, в рамках которого журналисты провели опросы в Баку и Ереване, задав один вопрос: «Каким вы видите мир между Арменией и Азербайджаном?»
Как передает Armenia.Az, в репортаже подчёркивается, что слово «мир» в регионе Южного Кавказа несёт в себе историческую тяжесть, отражая не только стремление к спокойной жизни, но и глубоко укоренившиеся травмы, недоверие и боль, оставшиеся после многолетнего конфликта.
Мнения, прозвучавшие на улицах обеих столиц, были разными — от скепсиса до осторожной надежды.
Житель Баку отметил:
«С политической точки зрения это, возможно, правильно. Но если говорить о моральной стороне, об ощущениях — боль, которую они нам причинили, оставила очень глубокие раны».
Из Еревана прозвучал ответ:
«Это тяжело. Жить рядом с ними эмоционально крайне сложно. Мы не можем просто забыть обо всём и вести себя так, будто ничего не было».
Бакинец Баба Масимов в свою очередь подчеркнул: «Сегодня Армения оказалась в тупике, а все выдвигаемые Азербайджаном условия — законны и полностью легитимны».
Тем не менее, в обеих столицах звучат и голоса, выражающие стремление к взаимопониманию.
«Мы соседи. Нам придётся жить рядом. Ни мы, ни азербайджанцы не исчезнут», — сказал Хачатур Арменакян в Ереване.
«Думаю, если будет подписан мирный договор — это хорошо. Мы живём в Азербайджане, у нас прекрасная страна. Всё будет хорошо», — поделился мнением Вугар Бабаев в Баку.
Некоторые респонденты подчеркивают, что ради будущих поколений мир становится не желаемой альтернативой, а жизненной необходимостью. «Есть будущее, есть молодёжь. Время всё расставит по местам», — сказала Алмаз Нуриева.
А житель Еревана по имени Марат добавил: «Мы были врагами долгие годы, у нас разное восприятие. Но, несмотря на это, мы должны найти путь к тому, чтобы вновь сосуществовать как соседи».