• Ի.Ալիև. Իմ ընկեր Վիկտոր Օրբանը միշտ Հունգարիայի ազգային շահերը ամեն ինչից վեր է դասել
Հունգարիան այն քիչ երկրներից է, որը վարում է անկախ քաղաքականություն։ Անկախ քաղաքականություն վարելը, հատկապես Եվրամիության շրջանակներում, բավականին դժվար է։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, այս մասին նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ մամուլի համար հայտարարությունում։
«Որովհետև կան բազմաթիվ կանոններ, բազմաթիվ հաստատված սկզբունքներ, որոնցից մեկը, բնականաբար, Եվրամիության ընդհանուր արտաքին քաղաքականությունն է։ Սակայն իմ ընկեր Վիկտոր Օրբանը Հունգարիայի պետական և ազգային շահերը միշտ ամեն ինչից վեր է դասել։ Մենք ողջունում ենք դա», - նշել է պետության ղեկավարը։

• Алиев: Мой друг Виктор Орбан всегда ставил национальные интересы Венгрии превыше всего
Венгрия – одна из немногих стран, проводящих независимую политику. Проводить независимую политику, особенно в рамках Европейского Союза, достаточно сложно.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом сказал Президент Ильхам Алиев в заявлении для прессы с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном.
«Потому что существует много правил, много устоявшихся принципов, одним из которых, естественно, является единая внешняя политика Европейского Союза. Тем не менее, мой друг Виктор Орбан всегда ставил государственные и национальные интересы Венгрии превыше всего. Мы это приветствуем», - отметил глава государства.