• Իլհամ Ալիևը ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչի մասին հրամանագիրը է ստորագրել
Նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել՝ Ադրբեջանի քաղաքացիներին 2025 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև հուլիսի 30-ը ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչելու և ժամկետային զինծառայողներին պահեստ արձակելու մասին:
Հրամանագրի համաձայն՝ հուլիսի 1-ից մինչև հուլիսի 30-ը ժամկետային զինվորական ծառայության կզորակոչվեն 2007 թվականին ծնված Ադրբեջանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնց զորակոչի օրը (ներառյալ այս օրը) լրացել է 18 տարեկան, ինչպես նաև 1995-2006 թվականներին ծնված, մինչև 30 տարեկան քաղաքացիները, որոնք չեն անցել զինվորական ծառայություն, չունեն տարկետման իրավունք կամ չեն ազատվում Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերում ժամկետային զինվորական ծառայության զորակոչից։ 2025 թվականի հուլիսի 1-ից մինչև հուլիսի 30-ը «Զինվորական պարտականության և զինվորական ծառայության մասին» օրենքի 38.1.1 հոդվածով նախատեսված, ծառայության ժամկետը լրացած զինծառայողները կարձակվեն պահեստ։ Նախարարների կաբինետին հանձնարարվել է ձեռնարկել օրենքով նախատեսված միջոցառումներ՝ այս հրամանագրի կատարման համար։

Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение о призыве с 1 по 30 июля 2025 года граждан Азербайджана на срочную действительную военную службу и увольнении в запас военнослужащих срочной действительной военной службы.
Согласно распоряжению, с 1 по 30 июля на срочную действительную военную службу будут призваны граждане Азербайджанской Республики 2007 года рождения, которым ко дню призыва (включая и этот день) исполнилось 18 лет, а также 1995-2006 годов рождения, в возрасте до 30 лет, не прошедшие срочную действительную военную службу, не имеющие права отсрочки или не освобожденные от призыва на срочную военную службу в Вооруженных силах Азербайджанской Республики. С 1 по 30 июля 2025 года будут уволены в запас военнослужащие срочной действительной военной службы, прошедшие срок службы, предусмотренный в статье 38.1.1 закона «О военной обязанности и военной службе». Кабинету министров поручено принять предусмотренные законодательством меры для исполнения данного распоряжения.