• Բաքուն և Անկարան քննարկել են ռազմական համագործակցությունը
Մայիսի 13-ին Ադրբեջանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հանդիպել է՝ պաշտոնական այցով մեր երկրում գտնվող Թուրքիայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Յաշար Գյուլերի գլխավորած պատվիրակության հետ:
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել են Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունում։
Այցի ընթացքում թուրքական պատվիրակությունը այցելել է՝ Պատվո ծառուղում գտնվող Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի և ականավոր ակնաբույժ, ակադեմիկոս Զարիֆա Ալիևայի գերեզմաններ, ինչպես նաև Շեհիդների ծառուղի և թուրք ազատամարտիկների հիշատակին նվիրված հուշահամալիր, ծաղկեպսակներ ու ծաղիկներ են դրվել, հարգանքի տուրք է մատուցվել նրանց պայծառ հիշատակին։
«Զյեֆեր» զբոսայգի ժամանած Թուրքիայի ազգային պաշտպանության նախարարը ծաղկեպսակ է դրել՝ Հաղթանակի պատվին կանգնեցված հուշարձանի մոտ։
Պաշտպանության նախարարության կողմից կազմակերպված պաշտոնական դիմավորման արարողության ժամանակ, պատվո պահակախմբի առջևով անցնելուց հետո, կատարվել են երկու երկրների օրհներգերը, և, արարողակարգի համաձայն՝ հիշատակի գրառում է կատարվել «Պատվավոր հյուրերի գրքում»։
Պաշտպանության նախարարությունում կայացած հանդիպմանը՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը ողջունել է իր գործընկերոջը և գոհունակություն հայտնել նրան մեր երկրում տեսնելու համար։ Զ. Հասանովը դրական է գնահատել՝ պաշտպանության և անվտանգության ոլորտում համագործակցության ներկա վիճակը և զարգացումը ադրբեջանա-թուրքական ռազմավարական գործընկերության շրջանակներում։
Գոհունակություն հայտնելով Ադրբեջան կատարած այցի կապակցությամբ՝ Յ. Գյուլերը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և հյուրընկալության համար։ Հյուրը նշել է՝ փոխադարձ այցելությունների և նմանատիպ հանդիպումների կարևորությունը երկկողմ ռազմական համագործակցության ամրապնդման համար։

13 мая министр обороны Азербайджанской Республики генерал-полковник Закир Гасанов встретился с находящейся с официальным визитом в нашей стране делегацией во главе с министром национальной обороны Турецкой Республики Яшаром Гюлером.
В рамках визита турецкая делегация посетила могилы Общенационального лидера Гейдара Алиева и выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханум Алиевой на Аллее почетного захоронения, а также Аллею шехидов и Мемориал в честь турецких воинов-освободителей, были возложены венки и цветы, почтена их светлая память.
Прибывший в парк «Зяфяр» министр национальной обороны Турции возложил венок к памятнику в честь Победы.
На церемонии официальной встречи, организованной в Министерстве обороны, после прохождения перед почетным караулом были исполнены Государственные гимны обеих стран и в соответствии с протоколом оставлена памятная запись в «Книге почетных гостей».
На встрече, состоявшейся в Министерстве обороны, министр обороны Азербайджана поприветствовал коллегу и выразил удовлетворение видеть его в нашей стране. Генерал-полковник З. Гасанов положительно оценил нынешнее состояние и развитие сотрудничества в области обороны и безопасности в рамках азербайджано-турецкого стратегического партнерства.
Выразив удовлетворение визитом в Азербайджан, Я. Гюлер поблагодарил за искренний прием и оказанное гостеприимство. Гость отметил важность взаимных визитов и подобных встреч для укрепления двустороннего военного сотрудничества.
На встрече стороны провели обмен мнениями по вопросам сотрудничества в военной, военно-технической областях, в сфере военного образования, а также по другим вопросам.