• Բաքվում կանցկացվի Կլիմայական գործողությունների շաբաթ
Ինչպես տեղեկացնում է Armenia.Az-ը, սեպտեմբերի 29-ից հոկտեմբերի 3-ը Բաքվում կայանալիք միջոցառման մասին տեղեկատվությունը տրամադրել են COP29-ի նախագահ Մուխտար Բաբաևը և COP29-ի կլիմայական գործողությունների հարցերով ՄԱԿ-ի բարձր մակարդակի ղեկավար Նիգյար Արփադարաին։
Բաքվի կլիմայական գործողությունների շաբաթվա շրջանակներում կանցկացվեն միջազգային համաժողով, սեմինարներ, կլոր սեղաններ և մշակութային միջոցառումներ, որոնց կմասնակցեն կլիմայական փորձագետներ, պետական հաստատությունների և հանրության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ներդրողներ:
Այս տարվա ծրագիրը ներառում է այնպիսի առանցքային թեմաներ, ինչպիսիք են էներգետիկ անցումը, կայուն գյուղատնտեսությունը և ջրային ռեսուրսների կառավարումը, քաղաքները և շինարարական միջավայրը, գիտությունը, տեխնոլոգիաները և նորարարությունները, կայուն տնտեսական զարգացումը և այլն։

В Азербайджане пройдет Бакинская неделя климатических действий.
Как сообщает Report, информация о мероприятии, которое пройдет в Баку с 29 сентября по 3 октября, была предоставлена президентом COP29 Мухтаром Бабаевым и лидером высокого уровня ООН по климату на COP29 Нигяр Арпадараи.
В рамках Бакинской недели климатических действий пройдут международная конференция, семинары, круглые столы и культурные мероприятия, на которых соберутся специалисты в области климата, представители государственных учреждений и общественности, а также инвесторы.
В этом году программа включает такие ключевые темы, как энергетический переход, устойчивое сельское хозяйство и управление водными ресурсами, города и строительная среда, наука, технологии и инновации, устойчивое экономическое развитие, МСБ и др.