29 Ապրիլի 2025 - 10:34
Բաքվի ռազմական դատարանում այսօրվա դատավարության ժամանակ մեղադրյալ Բակո Սահակյանը հաստատել է՝ իր մասնակցությունը Հայաստանի զինված ուժերի կողմից Շուշայի շրջանի օկուպացման գործողությանը։
Ինչպես հաղորդում է «Ազերթաջ»-ը, Բակո Սահակյանը, պատասխանելով պետական մեղադրողների հարցերին, պատմել է, որ Վիլեն Միքայելյանի գլխավորած խումբը մասնակցել է Շուշայի օկուպացիային, և նա եղել է դրա կազմումլ։ «Դա արևելյան ուղղությունն էր։ Ես գիտեմ, որ այս ուղղության հրամանատարը Արկադի Կարապետյանն էր»։
Բակո Սահակյանը պատմել է, որ այդ ժամանակ իր տրամադրության տակ եղել է АКМ ինքնաձիգ, բայց նա ոչ մեկի վրա չի կրակել։

29 Апреля 2025 - 09:26
На судебном процессе в Бакинском военном суде обвиняемый Бако Саакян подтвердил свое участие в операции по оккупации Шушинского района вооруженными силами Армении.
Как передает Азертадж, Бако Саакян, отвечая на вопросы государственных обвинителей, рассказал, что группировка во главе с Виленом Микаеляном участвовала в оккупации Шуши и он был в ее составе. «Это было восточное направление. Я знаю, что командиром этого направления был Аркадий Карапетян».
Бако Саакян сказал, что в то время в его распоряжении был автомат марки АКМ, но он ни в кого не стрелял.