11 Ապրիլի 2025 - 15:23
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, խորհրդարանի այսօրվա նիստում՝ խորհրդարանը երրորդ ընթերցմամբ հաստատել է՝ «Էներգետիկ ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման և էներգաարդյունավետության մասին» օրենքում փոփոխությունները։
Փոփոխությունների համաձայն, Ադրբեջանում արգելք է մտցվում՝ փոփոխական հոսանքի շղթաներում լուսավորության համար օգտագործվող շիկացման էլեկտրական լամպերի ներմուծման, արտադրության և վաճառքի վրա։ Բացառություն են կազմում արտադրական գործընթացներում և արտադրանքներում հատուկ օգտագործման համար նախատեսված շիկացման լամպերը, որոնց հիմնական նպատակը լուսավորությունը չէ։
Արգելքը ուժի մեջ կմտնի փուլ առ փուլ։ 2026 թվականի հունվարի 1-ից այն կկիրառվի 60 Վտ և ավելի հզորությամբ շիկացման լամպերի համար։ Եվ հուլիսի 1-ից կարգելվեն 25 Վտ (ներառյալ) մինչև 60 Վտ հզորությամբ լամպերը։

11 Апреля 2025 - 13:43
Милли Меджлис Азербайджана утвердил в окончательном чтении запрет на использование ламп накаливания.
Как сообщает Armenia.Az, на сегодняшнем заседании парламента парламент утвердил в третьем поправки к закону «Об эффективном использовании энергетических ресурсов и энергоэффективности».
Согласно внесенным изменениям, в Азербайджане вводится запрет на импорт, производство и продажу электрических ламп накаливания, которые могут использоваться для освещения в цепях переменного тока. Исключение составляют лампы накаливания, предназначенные для специального использования в производственных процессах и продуктах, основной целью которых не является освещение.
Запрет вступит в силу поэтапно. С 1 января 2026 года он начнет действовать в отношении ламп накаливания мощностью 60 Вт и выше. А с 1 июля под запрет попадут лампы мощностью от 25 Вт (включительно) до 60 Вт.