• Ուլտրամարաթոնի հաղթող. Աշխարհը պետք է տեսնի Խանքենդին
İdman.biz-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է՝ Գաբալա-Խանքենդի ուլտրամարաթոնի հաղթող, թուրք մարզիկ Ուզեիր Սոյլեմեզը։
Նա կիսվել է մարաթոնի իր տպավորություններով. «Ես հաղթեցի առաջին երեք փուլերում, իսկ եղբայրս՝ Օմերը՝ վերջինում։ Վերջին օրը տարածությունը կարճ էր։ Քանի որ առաջնությունն արդեն ապահովված էր, ես պարզապես վայելեցի մրցավազքը։ Ուզում էի ուրախությունը կիսել ընկերոջս հետ՝ միասին եկանք վերջնագիծ՝ գրավելով առաջին երկու տեղերը։ Ընդհնուր հաշվարկով ես հաղթող դարձա»:
Սոյլեմեզը բարձր է գնահատել մրցույթի կազմակերպումը.
«Հուսով եմ, որ հաջորդ սեզոններին Խանքենդիում ավելի մեծ մրցումներ կանցկացվեն: Աշխարհը պետք է տեսնի այս գեղեցկությունը: Անկեղծ ասած, ես չէի սպասում, որ մարաթոնն այսքան բարձր մակարդակով կանցկացվի: Այստեղ աներևակայելի գեղեցիկ է: Շատ լավ է, որ դուք վերադարձրեցիք ձեր հողերը: Ես տեսա նահատակների գերեզմանները և խորապես հուզվեցի: Ցանկանում եմ վերադառնալ այստեղ հաջորդ մրցաշրջանում: Ադրբեջանի ժողովուրդը մեզ շատ ջերմ ընդունեց։ Հուսով եմ, որ հետագայում ավելի շատ մարզիկներ կմասնակցեն մարաթոնին։ Եվ թող Ադրբեջանը էլ ավելի մեծ հաջողությունների հասնի»։

• Победитель ультрамарафона: Мир должен увидеть Ханкенди
Как сообщает İdman.biz, об этом заявил победитель ультрамарафона Габала - Ханкенди, турецкий спортсмен Узеир Сойлемез в интервью журналистам.
Он поделился впечатлениями от марафона: «Первые три этапа выиграл я, а последний - мой брат Омер. В заключительный день дистанция была короткой. Так как чемпионство было уже обеспечено, я просто наслаждался забегом. Хотел разделить радость с другом - мы пришли к финишу вместе, заняв первые два места. В общем зачете я стал первым».
Сойлемез высоко оценил организацию соревнования:
«Надеюсь, в следующих сезонах в Ханкенди будут проводиться еще более масштабные старты. Мир должен увидеть эту красоту. Честно говоря, не ожидал, что марафон пройдет на таком высоком уровне. Здесь невероятно красиво. Как хорошо, что вы вернули свои земли. Я видел могилы шехидов и растрогался до глубины души. Пусть покоятся с миром. Хочу вернуться сюда в следующем сезоне. Народ Азербайджана принял нас очень тепло. Надеюсь, в будущем в марафоне примет участие еще больше спортсменов. И пусть Азербайджан добьется еще больших успехов».
Отметим, что ультрамарафон, организованный Министерством молодежи и спорта, Бакинской городской трассой и Федерацией легкой атлетики Азербайджана, стартовал 10 апреля из города Габала - «Спортивной столицы». Общая протяженность дистанции составила 192 км. В марафоне приняли участие 81 спортсмен из Турции, Украины, России, Молдовы, Грузии и Азербайджана.