• Բայրամովն ու Մորատինոսը քննարկել են իսլամաֆոբիայի դեմ պայքարը
Անթալիայի դիվանագիտական ֆորումի շրջանակում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի բարձր ներկայացուցիչ Միգել Անխել Մորատինոսի հետ։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպմանը քննարկվել են Ադրբեջանի և ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի միջև համագործակցության, համատեղ նախագծերի շարունակման և ապագա փոխգործակցության հեռանկարների շուրջ հարցեր։
Ջեյհուն Բայրամովը նշել է Ադրբեջանի և ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի միջև համագործակցության կարևոր դերը միջմշակութային և միջկրոնական երկխոսության խթանման գործում և ընդգծել Ադրբեջանի ներդրումը Բաքվի գործընթացի և այլ միջազգային նախաձեռնությունների միջոցով միջմշակութային երկխոսության զարգացման գործում:
Ջեյհուն Բայրամովն իր զրուցակցին տեղեկացրել է հետհակամարտային շրջանում տարածաշրջանային իրավիճակի, խաղաղության հաստատմանն ուղղված Ադրբեջանի ջանքերի, Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման և այդ գործընթացում առկա խոչընդոտների մասին։

• Байрамов и Моратинос обсудили борьбу с исламофобией
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках дипломатического форума в Анталье встретился с верховным представителем Альянса цивилизаций ООН Мигелем Анхелем Моратиносом.
Как сообщили Armenia.Az в МИД, на встрече были обсуждены вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Альянсом цивилизаций ООН, продолжение совместных проектов и перспективы будущего взаимодействия.
Джейхун Байрамов отметил важную роль сотрудничества между Азербайджаном и Альянсом цивилизаций ООН в продвижении межкультурного и межрелигиозного диалога, подчеркнул вклад нашей страны в развитие межкультурного диалога посредством Бакинского процесса и других международных инициатив.
Джейхун Байрамов проинформировал собеседника о региональной ситуации в постконфликтный период, усилиях Азербайджана по установлению мира, нормализации отношений с Арменией и препятствиях в данном процессе.
Мигель Анхель Моратинос высоко оценил активную и последовательную политику Азербайджана на международной арене в области межкультурного диалога, подчеркнул важность продолжения сотрудничества Азербайджана с Альянсом цивилизаций ООН и выразил поддержку дальнейшему осуществлению совместных инициатив.