• Ֆիլիպ Էկոզյանցը՝ Կովկասյան Ալբանիայի պատմության ուսումնասիրության մասին
Կովկասյան Ալբանիայի իրողությունների ամբողջական ուսումնասիրությունը և համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելը նաև կբացահայտի բազմաթիվ փաստեր, որոնք վերաբերում են Հայ եկեղեցուն։
Ինչպես հայտնում է AZERTAC-ը, այս մասին ասել է հայազգի պատմաբան և գրող Ֆիլիպ Էկոզյանցը՝ ելույթ ունենալով Վատիկանի Սուրբ Աթոռի Հայրապետական Գրիգորյան համալսարանում կազմակերպված «Քրիստոնեությունն Ադրբեջանում. պատմություն և արդիականություն» XII միջազգային գիտաժողովում։
«Պատմությունը նման է սիրելի կնոջը։ Եթե նույնիսկ մի պահ հասկանում ես, որ նա ստում է, շարունակում ես նրան սիրել և ոչինչ չես կարող փոխել։ Պետք է գիտակցենք, որ պատմության մեջ կան որոշակի խեղաթյուրումներ։ Մի քանի տարի առաջ ես սկսեցի իմ հայրենակիցներին անհարմար հարցեր տալ պատմության խեղաթյուրման մասին, որից հետո սուր քննադատություններ հնչեցին իմ հասցեին: Դրանով հանդերձ, ես մտերիմներ և համախոհներ ունեմ ինչպես հայերի, այնպես էլ ադրբեջանցիների շրջանում: Ընդհանրապես Հայ Եկեղեցու ծագումը և Կովկասյան Ալբանիայի հնագույն պատմությունը հետազոտության լայն թեմա է: Ես համոզված եմ, որ Կովկասյան Ալբանիայի պատմության իրողությունների ամբողջական ուսումնասիրությունը և այն համաշխարհային հանրությանը ներկայացնելը թույլ կտա բացահայտել կարևոր իրողություններ Հայ եկեղեցու մասին», - ընդգծել է պատմաբանը:

11 Апреля 2025 - 09:30
Полное изучение реалий о Кавказской Албании и их донесение до мирового сообщества раскроет также множество фактов, касающихся армянской церкви.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, об этом заявил историк и литератор армянского происхождения Филипп Экозьянц, выступая на XII международной научной конференции «Христианство в Азербайджане: история и современность», организованной в Папском Григорианском университете Святого Престола в Ватикане.
«История — как любимая женщина. Даже если в какие-то моменты понимаешь, что она лжет, ты продолжаешь ее любить и не можешь ничего изменить. Мы должны осознать, что в истории есть определенные искажения. Несколько лет назад я начал задавать своим соотечественникам неудобные вопросы, касающиеся искажения истории. Это вызвало серьезную критику в мой адрес. Тем не менее у меня есть близкие друзья и единомышленники как среди армян, так и среди азербайджанцев. В целом происхождение армянской церкви и древняя история Кавказской Албании — это обширная тема для исследования. Я убежден, что полное изучение реалий об истории Кавказской Албании и их донесение до всего мира, позволит раскрыть важные истины и об армянской церкви», — подчеркнул он.