11 Ապրիլի 2025 - 09:19
Ապրիլի 10-ին Բաքվում շարունակվել է Հայաստանի քաղաքացիներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Բաբայանի, Դավիթ Իշխանյանի, Լևոն Մնացականյանի և այլոց գործով դատավարությունը, որոնք մեղադրվում են խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների, ներառյալ ագրեսիվ պատերազմ վարելու, ցեղասպանության, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության ապօրինի զավթման և Ադրբեջանի դեմ ուղղված այլ անօրինական գործողությունների մեջ:
ԱԶԵՐԹԱՋ-ի փոխանցմամբ՝ դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ անցկացված դատական նիստում բոլոր ամբաստանյալներն ապահովվել են թարգմանիչով և փաստաբանով:
Դատական նիստում ամբաստանյալ Մելիքսեթ Փաշայանը, պատասխանելով պետական մեղադրողների հարցերին, խոստովանել է, որ ապօրինի կերպով ծառայել է Ադրբեջանի նախկին օկուպացված տարածքներում։
Փաշայանը, ով ծառայում էր Հայաստանի զինված ուժերում, ասել է, որ իրեն ամրակցված է եղել «Կալաշնիկով» տեսակի ինքնաձիգ:
Նա հայտնել է, որ 1993-ին միացել է Ասկերանի գնդին. «1993-ի մայիսից մինչև 1994-ի զինադադարը կանգնել եմ մարտական դիրքում, մեր գումարտակի հրամանատարը Վիլեն Սաֆարյանն էր»:

11 Апреля 2025 - 09:19
10 Апреля продолжился судебный процесс по рассмотрению уголовных дел в отношении граждан Армении Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Давида Ишханяна, Давида Бабаяна, Левы Мнацаканяна и других, обвиняемых в совершении многочисленных преступлений против мира и человечности, военных преступлений, включая подготовку и ведение агрессивной войны, геноцид, нарушение законов и обычаев войны, а также терроризм, финансирование терроризма, насильственный захват власти или насильственное удержание власти и др.
Как передает АЗЕРТАДЖ, на судебном заседании, прошедшем в Бакинском военном суде под председательством судьи Зейнала Агаева в составе судей Джамала Рамазанова и Анара Рзаева (резервный судья Гюнель Самедова), каждый из обвиняемых был обеспечен переводчиком на язык, которым владеет, а также адвокатами для защиты.
На судебном заседании обвиняемый Меликсет Пашаян, отвечая на вопросы государственных обвинителей, признался, что незаконно проходил военную службу на бывших в оккупации территориях Азербайджана.
Пашаян, служивший в вооружённых силах Армении, рассказал, что ему был выдан автомат «Калашникова».
Он сообщил, что в 1993 году присоединился к «Аскеранскому полку»:«Примерно с мая 1993 года до 1994 года — до прекращения огня — я стоял на боевом посту. Командиром нашего батальона был Вилен Сафарян».