10 Ապրիլի 2025 - 14:09
Խոջավենդի գործողության մասնակիցները երեք օր կռվել են մինչև վերջին փամփուշտը և մահը գերադասել թշնամու գերությունից։
Այս մասին Report-ին ասել է Խոջավենդի գործողությանը մասնակցած հետախուզական ուժերի հրամանատար, «Ադրբեջանի դրոշի» շքանշանակիր, պաշտոնաթող գնդապետ Խաթայ Բախիշովը։
Նա հիշեցրել է, որ պաշտպանության նախարարի հանձնարարականով 1997 թվականին Ղարաբաղ են ուղարկվել հետախույզներ՝ մարտական առաջադրանք կատարելու։
«Նրանք երեք օր կռվել են մինչև իրենց վերջին փամփուշտը, իսկ հետո նռնակներով պայթեցրել են իրենց՝ գերեվարվելուց խուսափելու համար։ Համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի ջանքերով 6 ամիս անց հերոսների մարմինները փոխանակվել են մի քանի հայերի դիերի հետ»,- ասել է նա։
Բախիշովը հավելել է, որ Հեյդար Ալիևի հրամանագրով զինծառայողները հետմահու պարգևատրվել են «Ադրբեջանի դրոշի» շքանշանով։

• Полковник Бахышев о Ходжавендской операции: Разведчики предпочли смерть вражескому плену
Участники Ходжавендской операции сражались до последнего патрона на протяжении трех дней и предпочли смерть вражескому плену.
Об этом сказал Report командир разведчиков, участвовавших в Ходжавендской операции, кавалер ордена «Азербайджанское знамя», полковник запаса Хатаи Бахышов.
Он напомнил, что по поручению министра обороны в 1997 году разведчиков отправили в Карабах для выполнения боевой задачи.
«Они сражались 3 дня до последнего патрона, а затем подорвали себя гранатами, чтобы не попасть в плен. Благодаря усилиям общенационального лидера Гейдара Алиева тела героев через 6 месяцев обменяли на несколько трупов армян», — сказал он.
Бахышов добавил, что указом Гейдара Алиева военнослужащие посмертно были награждены орденом «Азербайджанское знамя».