10 Ապրիլի 2025 - 11:05
Բելգիայի խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում լսումներ են անցկացվել ադրբեջանա-հայկական հարաբերություններին վերաբերող բանաձևի նախագծի վերաբերյալ, որն առանձնանում է կողմնակալ մոտեցմամբ։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը, Բելգիայում Ադրբեջանի դեսպան Վագիֆ Սադըխովը ելույթ է ունեցել հանձնաժողովի անդամների առջև և պարզաբանումներ տվել բազմաթիվ հարցերի շուրջ, որոնք հիմնված են հայկական դիրքորոշման վրա և չեն արտացոլում տարածաշրջանում առկա իրողությունները։
Քննարկումների ընթացքում արծարծվել են այնպիսի կարևոր թեմաներ, ինչպիսիք են արևմտյան ադրբեջանցիների՝ իրենց պատմական հողերը վերադառնալու իրավունքը, Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի նախկինում օկուպացված տարածքներում իրականացված տոտալ ոչնչացման քաղաքականությունը, ականների խնդիրը և անհայտ կորած քաղաքացիների ճակատագիրը։ Հատուկ ընդգծվել է, որ չնայած Հայաստանը ճանաչում է 2020 թվականից հետո տարածաշրջանում ստեղծված իրականությունը, եվրոպական երկրների խորհրդարանական որոշ կառույցներ շարունակում են իրավիճակը այլ կերպ ներկայացնել, ինչը բացասաբար է անդրադառնում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման զգայուն գործընթացի վրա։

10 Апреля 2025 - 09:16
В Комиссии по внешним связям парламента Бельгии прошли слушания по проекту резолюции, касающемуся азербайджано-армянских отношений, отличающемуся предвзятым подходом.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, перед членами комиссии выступил посол Азербайджана в Бельгии Вагиф Садыгов, который дал разъяснения по многочисленным вопросам, основанным на армянской позиции и не отражающим текущие реалии в регионе.
В ходе обсуждений были затронуты такие важные темы, как право западных азербайджанцев на возвращение на свои исторические земли, политика тотального разрушения, проводимая Арменией на ранее оккупированных территориях Азербайджана, проблема мин и судьба пропавших без вести граждан. Особо было подчеркнуто, что несмотря на признание Арменией нынешней реальности в регионе после 2020 года, некоторые парламентские институты европейских стран продолжают представлять ситуацию иначе, что оказывает негативное влияние на чувствительный процесс нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Посол выразил готовность азербайджанской стороны к конструктивному диалогу по всем интересующим парламентариев вопросам. Он также выразил надежду на повторный пересмотр упомянутого проекта резолюции, который не служит делу устойчивого мира и развития двусторонних отношений между двумя странами.