• ԿԽՄԿ ներկայացուցիչներն այցելել են Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմական հանցագործներին
Հունվարին Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) աշխատակիցները կրկին այցելել են՝ Ադրբեջանում ձերբակալված ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվող հայերին։
Այս մասին Armenia.Az-ին հայտնել է՝ Ադրբեջանում ԿԽՄԿ ներկայացուցչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի ղեկավար Իլահա Հուսեյնովան։
Նրա խոսքով, ձերբակալվածների հետ անհատական հանդիպումներ են անցկացվել, պայմաններ են ստեղծվել նրանց ընտանիքների հետ կապի համար։
«ԿԽՄԿ-ն իր մանդատի համաձայն գնահատում է՝ կալանավորների նկատմամբ վերաբերմունքը և նրանց պահվելու պայմանները: Բացի այդ, կազմակերպությունը պայմաններ է ստեղծում՝ կալանավորների և նրանց ընտանիքների միջև կապը վերականգնելու կամ պահպանելու համար։ Նման այցերից հետո արված բոլոր դիտարկումներն ու առաջարկությունները փոխանցվում են բացառապես կալանավորող կողմին՝ ԿԽՄԿ սահմանված ընթացակարգերի համաձայն»,- նշել է Ի. Հուսեյնովան։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանի իրավապահ մարմինները ձերբակալել և Բաքու են բերել Ղարաբաղի ինքնահռչակ կազմակերպության մի շարք նախկին ղեկավարների և ներկայացուցիչների։ Նրանց թվում են նախկին «նախագահներ» Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարությունյանը, «ԱԳ նախարար» Դավիթ Բաբայանը, «խորհրդարանի նախագահ» Դավիթ Իշխանյանը, ինչպես նաև «գեներալներ» Լյովա Մնացականյանն ու Դավիթ Մանուկյանը և «պետնախարար» Ռուբեն Վարդանյանը:

15 Января 2025 - 13:39
Сотрудники Международного комитета Красного креста (МККК) в январе вновь посетили содержащихся под стражей в Азербайджане лиц армянского происхождения, обвиняемых в военных преступлениях.
Об этом Armenia.Az сообщила руководитель отдела по связям с общественностью представительства МККК в Азербайджане Илаха Гусейнова.
По ее словам, с задержанными были проведены индивидуальные встречи и созданы условия для связи с их семьями.
«В соответствии со своим мандатом МККК оценивает обращение с задержанными и условия их содержания. Кроме того, организация создает условия для восстановления или поддержания связи задержанных с их семьями. Все наблюдения и рекомендации, сделанные по итогам таких посещений, передаются исключительно задержавшей стороне, следуя установленным процедурам МККК», — отметила И. Гулиева.
Напомним, что правоохранительные органы Азербайджана задержали и доставили в Баку ряд бывших руководителей и представителей самопровозглашенного образования в Карабахе. Среди них — бывшие «президенты» Аркадий Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, «министр иностранных дел» Давид Бабаян, «председатель парламента» Давид Ишханян, а также «генералы» Лёва Мнацаканян и Давид Манукян и «государственный министр» Рубен Варданян.