• Ի.Ալիևը կարգադրութլյուն է ստորագրել՝ «Ադրբեջանի կրոնական կազմակերպություններին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին»
15 Հունվարի 2025 - 18:27
Նախագահ Իլհամ Ալիևը կարգադրություն է ստորագրել՝ «Ադրբեջանի կրոնական կազմակերպություններին ֆինանսական օգնություն տրամադրելու մասին»։
Փաստաթղթի համաձայն՝ կրոնական դավանանքների գործունեությանն աջակցելու, ինչպես նաև բազմամշակութային արժեքների հետագա զարգացման և երկրում բարձր հանդուրժողական միջավայրի պահպանման նպատակով, 2025 թվականի պետբյուջեում նախատեսված նախագահի պահուստային ֆոնդից 3 մլն մանաթ կհատկացվի Կովկասի մահմեդականների գրասենյակին, «Ռուս ուղղափառ եկեղեցու Բաքվի և Ադրբեջանի թեմ» կրոնական կազմավորմանը՝ 350 հազար մանաթ, Բաքու քաղաքի լեռնային հրեաների կրոնական համայնքին՝ 350 հազար մանաթ, Բաքվի եվրոպական հրեաների կրոնական համայնքին՝ 350 հազար մանաթ, Բաքվի Սեֆարդի հրեաների կրոնական համայնքին՝ 350 հազար մանաթ, «Ադրբեջանի Հանրապետությունում կաթոլիկ եկեղեցու առաքելական պրեֆեկտուրային՝ 350 հազար մանաթ, ԱՀ ալբանա-ուդի քրիստոնեական կրոնական համայնքին՝ 350 հազար մանաթ, ինչպես նաև կրոնական միավորումների հետ աշխատանքի պետական կոմիտեին առընթեր հոգևոր արժեքների աջակցության հիմնադրամին 350 հազար մանաթ՝ այլ ոչ իսլամական կրոնական համայնքներին նյութական աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով։

• Алиев подписал распоряжение «Об оказании финансовой помощи религиозным организациям в Азербайджане»
15 Января 2025 - 15:43
Президент Ильхам Алиев подписал распоряжение «Об оказании финансовой помощи религиозным организациям в Азербайджане».
Согласно документу, в целях поддержки деятельности религиозных конфессий, а также дальнейшего развития мультикультурных ценностей и сохранения высокой толерантной среды в стране, из предусмотренного в госбюджете на 2025 год резервного фонда президента Управлению мусульман Кавказа будет выделено 3 млн. манатов, религиозному образованию «Бакинская и Азербайджанская епархия Русской Православной церкви» – 350 тыс. манатов, Религиозной общине горских евреев города Баку – 350 тыс. манатов, Бакинской религиозной общине европейских евреев – 350 тыс. манатов, Бакинской религиозной общине Сефардских евреев — 350 тыс. манатов, религиозному образованию «Апостольская префектура Католической церкви в Азербайджанской Республике» – 350 тыс. манатов, Албано-удинской христианской религиозной общине Азербайджанской Республики – 350 тыс. манатов, а также Фонду продвижения духовных ценностей при Госкомитете по работе с религиозными образованиями с целью материальной поддержки других неисламских религиозных общин будет выделено 350 тыс. манатов.