14 Նոյեմբերի 2024 - 17:01
Կլիմայական ակտիվիստների միջազգային կազմակերպությունը ցույց է անցկացրել կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հետ կապված կեղծ խոստումների դեմ։
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, ակտիվիստները ցույց են կազմակերպել COP29-ի երկնագույն գոտում։
«Սա ցույց է կեղծ լուծումների դեմ, որոնք մեզ չեն տանի 1,5 աստիճանի նպատակին», - ասել է ցուցարարներից մեկը՝ Մեծ Բրիտանիայից Ռորի Մարտին Բրոգանը:
Ցուցարարն ասել է, որ կենսազանգվածն ու բիոէներգետիկան ավելի շատ արտանետումներ են արտադրում, քան ածուխը։
«ՄԱԿՓՇԿ գործընթացի հաշվառման կանոններում դրանք համարվում են վերականգնվող աղբյուրներ, բայց դա պատրանք է», - ասել է նա:
Ակտիվիստն ընդգծել է, որ ցուցարարներն ուզում են հասնել կլիմայական անցման, ինչպես նաև կլիմայական արդար ֆինանսավորման։

• Экоакция на COP29: активисты призывают ускорить энергопереход
Международная организация климатических активистов провела акцию против ложных обещаний о борьбе с климатическими изменениями.
Как передает Armenia.Az, активисты устроили акцию в голубой зоне COP29.
«Эта демонстрация в знак протеста против фейковых решений, которые не приведут нас к цели в 1,5 градуса», — сказал один из участников акции Рори Мартин Броган из Великобритании.
Участник акции заявил, что биомасса и биоэнергетика производит больше выбросов, чем уголь.
«В правилах учета в процессе РКИК ООН они считаются возобновляемыми источниками, но это иллюзия», — сказал он.
Активист подчеркнул, что протестующие хотят добиться климатического перехода, а также справедливого климатического финансирования.