• Վերջին 30 տարիների ընթացքում Ադրբեջանը 4,2 միլիարդ դոլարի ներդրում է կատարել CAREC երկրներում. Միքայիլ Ջաբբարով
14 Նոյեմբերի 2024 - 18:03
Վերջին 30 տարիների ընթացքում Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության ծրագրին (CAREC) մասնակցող երկրներից ուղղակի ներդրումներն Ադրբեջան կազմել են 1,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, իսկ Ադրբեջանի ուղղակի ներդրումները CAREC-ի երկրներ՝ 4,2 միլիարդ դոլար:
Ինչպես հայտնում է Report-ը, այս մասին ասել է էկոնոմիկայի նախարար Միքայիլ Ջաբբարովը COP29-ի շրջանակներում «Կլիմայի, նորարարության և առևտրի ոլորտներում գործընկերությանը նվիրված» CAREC-ի նախարարական հանդիպմանը։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ջանքերը՝ ամրապնդելու CAREC երկրների հետ առևտրային և ներդրումային հարաբերությունները. «Այս տարվա առաջին 9 ամիսներին Ադրբեջանի և CAREC անդամ երկրների միջև ապրանքաշրջանառությունը կազմել է մոտ 4 մլրդ ԱՄՆ դոլար, իսկ CAREC երկրների մասնաբաժինը Ադրբեջանի արտաքին առևտրի ընդհանուր ծավալում այս ժամանակահատվածում կազմել է 11,5%»։

• Микаил Джаббаров: За последние 30 лет Азербайджан инвестировал в страны ЦАРЭС 4,2 млрд долларов
За последние 30 лет прямые инвестиции из стран-участниц Программы Центральноазиатского регионального экономического сотрудничества (ЦАРЭС) Азиатского банка развития (АБР) в Азербайджан составили 1,4 млрд долларов США, а прямые инвестиции Азербайджана в страны ЦАРЭС - 4,2 млрд долларов США.
Как сообщает Report, об этом заявил министр экономики Микаил Джаббаров на «Министерской встрече по партнерству ЦАРЭС в области климата, инноваций и торговли» в рамках COP29.
Он отметил, что Азербайджан продолжает усилия по укреплению торговых и инвестиционных отношений со странами ЦАРЭС: «За первые 9 месяцев текущего года товарооборот между Азербайджаном и странами-участницами ЦАРЭС составил около 4 млрд долларов США, а доля стран ЦАРЭС в общем объеме внешней торговли Азербайджана за этот период составил 11,5%. Такую же положительную динамику мы наблюдаем и во взаимных инвестициях».