• Բայրաքթար. Թուրքիան շահագրգռված է Զանգեզուրի էներգետիկ միջանցքի գործարկմամբ
Թուրքիայի էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Ալփարսլան Բայրաքթարը հայտարարել է, որ Թուրքիան շահագրգռված է՝ Զանգեզուրի միջանցքի գործարկմամբ, ներառյալ դրա էներգետիկ բաղադրիչը։
Այս մասին Բայրաքթարը հայտարարել է Report-ին տված հարցազրույցում։
«Մենք շատ ենք ցանկանում, որ այս գիծը (Զանգեզուրի միջանցքը) իրականացվի ինչպես էներգետիկայի (մատակարարման) տեսանկյունից, այնպես էլ այլ առումներով։ Որովհետև դա մեզ համար շատ կարևոր է։ Սա շատ կարևոր է Եվրոպայի համար։ Դրա համար էլ հուսով եմ, որ այս նախագիծը կիրականացվի»,- ասել է Բայրաքթարը։
Նա անդրադարձել է նաև կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հարցին։
«Մենք այժմ գտնվում ենք կլիմայական կոնֆերանսում, որը նվիրված է «կանաչ» վերափոխմանը: Բոլոր խոսում են կլիմայի փոփոխության մասին: Ամենակարևորը, որ մենք անելու ենք, երկրների և տարածաշրջանների միջև հաղորդակցությունների (փոխկապակցիչների) ընդլայնումն է։ Իսկ փոխադարձ կապերից ամենակարևորը հանդիսանում է Կասպից ծովը՝ հողմային էներգիայի հսկայական ներուժով։ Եթե չեմ սխալվում, ապա Համաշխարհային բանկի տվյալներով այդ ներուժը կազմում է 7500 ՄՎտ»,- ասել է նախարարը։

13 Ноября 2024 - 09:07
Министр энергетики и природных ресурсов Турции Алпарслан Байрактар заявил, что Турция заинтересована в запуске Зангезурского коридора, включая его энергетическую составляющую.
Об этом Байрактар заявил в интервью Report.
«Мы очень хотим эта линия (Зангезурский коридор) была реализована, как с энергетической точки зрения (поставок), так и с других сторон. Потому что это очень важно для нас. Это очень важно для Европы. Поэтому я надеюсь, что этот проект будет реализован», - сказал Байрактар.
Он также коснулся вопроса борьбы с изменением климата.
«Мы сейчас находимся на конференции по климату, посвященной «зеленой» трансформации. Все говорят что-то об изменении климата. Самое важное, что мы будем делать - это расширять коммуникации (интерконнекторы) между странами и регионами. И самой важной из взаимосвязей является Каспийское море с его огромным потенциалом по ветровой энергии. Если не ошибаюсь, то согласно данным Всемирного банка, этот потенциал составляет 7500 МВт», - сказал министр.