• Մուխտար Բաբաև. Ադրբեջանը COP29-ում համերաշխության կոչ կանի հանուն «կանաչ աշխարհի»
Ինչպես հայտնում է Armenia.Az-ը, այս մասին հայտարարել է COP29-ի նախագահ, Ադրբեջանի էկոլոգիայի և բնական պաշարների նախարար Մուխտար Բաբաևը՝ ելույթ ունենալով COP29-ի շրջանակներում Զարգացող փոքր կղզի-պետությունների (SIDS) գագաթնաժողովում։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի պատվիրակությունները, COP29-ում նախագահության շրջանակներում, այցելություններ են կատարել մի շարք երկրներ։
«Մենք մշակել ենք այս համաժողովի օրակարգը և այժմ աջակցում ենք դրա հավասարակշռված իրականացմանը COP29-ում: Մեր առաջնահերթությունը զարգացող երկրների խնդիրների լուծումն է։ Մենք նաև կապեր ենք հաստատել միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ, քանի որ չափազանց կարևոր է ֆինանսավորման հարցում հավասարակշռության վերականգնումը»,- ասել է նա։
Բաբաևն ընդգծել է, որ հաշվի առնելով առկա մարտահրավերները՝ Ադրբեջանը մշակել է իր գործողությունների ծրագիրը և դիմել Կանաչ կլիմայի հիմնադրամին։

13 Ноября 2024 - 15:07
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил президент COP29, министр экологии и природных ресурсов Азербайджана Мухтар Бабаев, выступая на Саммите малых островных развивающихся государств (SIDS) в рамках COP29.
По его словам, делегации из Азербайджана, в рамках председательства на COP29, совершили визиты в ряд стран.
«Мы разработали повестку этой конференции, и сейчас поддерживаем ее сбалансированную реализацию на COP29. Наш приоритет — решение проблем развивающихся государств. Мы также установили контакты с международными финансовыми институтами, поскольку крайне важно восстановить баланс в финансировании», - сказал он.
Бабаев подчеркнул, что учитывая существующие вызовы, Азербайджан разработал свой план действий и обратился в Зеленый климатический фонд.
«Мы достигли договоренностей и представили лидерам амбициозную повестку. На COP29 мы обсудим все эти вопросы и призовем к солидарности во имя «зеленого мира», - сказал Бабаев.