• Բայրամով. Ադրբեջանը, որպես COP29-ի նախագահ, կենտրոնանում է լեռնային էկոհամակարգի կլիմայական խնդիրների վրա
13 Նոյեմբերի 2024 - 17:24
Նոյեմբերի 13-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը մասնակցել է «Լեռնային օրակարգի առաջխաղացում. ընդհանուր միտումներ և կլիմայի փոփոխություն» թեմայով բարձր մակարդակի երկխոսությանը, որը կազմակերպվել է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ համաժողովի (COP29) ի շրջանակներում։
Ինչպես Armenia.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, միջոցառման ընթացքում ունեցած ելույթի ժամանակ Ջեյհուն Բայրամովը խոսել է լեռնային տեղանքի կարևորության մասին՝ բնական ռեսուրսների, ինչպես նաև էկոհամակարգի և կենսաբազմազանության պահպանման տեսանկյունից:
Նախարարը նշել է, որ բնական աղետները, ինչպիսիք են լեռներում սառցադաշտերի հալվելը և դրա հետևանքով առաջացող ջրհեղեղներն ու սողանքները, պահանջում են համակարգված միջոցների ձեռնարկում՝ հետևանքների դեմ պայքարելու համար։
Վերջում ԱԳ նախարարը հավելել է, որ Ադրբեջանը՝ որպես COP29-ի նախագահ, ի թիվս այլ բաների, կենտրոնանում է լեռնային էկոհամակարգի կլիմայական խնդիրների վրա, որոնք պահանջում են լուծումների կոնկրետ և նպատակային ծրագրեր։

13 Ноября 2024 - 15:24
13 ноября министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял участие в диалоге высокого уровня на тему «Продвижение горной повестки: общие тенденции и климатические изменения», организованном в рамках саммита мировых лидеров по климатической деятельности 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Как сообщили Armenia.Az в МИД, в ходе выступления на мероприятии Джейхун Байрамов рассказал о важности горной местности с точки зрения природных ресурсов, которые она обеспечивает, и с точки зрения защиты экосистемы и биоразнообразия.
Министр отметил, что такие стихийные бедствия, как таяние ледников в горах и вызванные этим наводнения и оползни требуют принятия систематических мер для борьбы с последствиями.
Джейхун Байрамов заявил о значении добровольного альянса ООН «Горное партнерство», который информирует общество о вызовах и содействует мобилизации ресурсов в этой области.
В завершение глава МИД добавил, что Азербайджан как председатель COP29 акцентирует внимание в том числе и на климатических проблемах горной экосистемы, которые требуют конкретных и целенаправленных планов решения.