ՓակելCOP29-ի մասնակիցները բողոքի ցույց են անցկացրել Ֆրանսիայի գաղութատիրության դեմ
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի շրջանակներում՝ «Վերջ գաղութատիրությանը հանուն խաղաղության և կանաչ մոլորակի» խորագրով ակցիա է անցկացվել, որը կազմակերպվել է Բաքվի նախաձեռնող խմբի (ԲՆԽ) կողմից:
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ ակցիային մասնակցել են՝ ֆրանսիական գաղութային տիրապետության տակ գտնվող կղզի պետությունների ակտիվիստները։ Նրանք հայտարարել են, որ այս ակցիայի միջոցով մեսիջ են ուղարկում Ֆրանսիային։ Նշվել է, որ Գվինեան Հարավային Ամերիկայի միակ տարածքն է, որը գտնվում է գաղութատիրության ներքո։
Ցուցարարները բողոք են հայտնել նրա դեմ, որ նրանց երկրները 2024 թվականին գտնվում են ֆրանսիական գաղութատիրության տակ և կոչ են արել Փարիզին վերջ տալ գաղութատիրական քաղաքականությանը։ Պահանջներ են հնչեցվել, որ Ֆրանսիայի կողմից գաղութացված վայրերը պետք է ներառվեն ՄԱԿ-ի ապագաղութացման ենթակա տարածքների ցանկում։ Կոչեր են հնչել նաև կլիմայական արդարության՝ գաղութացված տարածքների համար:

• Участники СОР29 провели акцию протеста против колониального правления Франции
В рамках 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (СОР29) прошла акция под названием «Конец колониализму во имя мира и зеленой планеты!», организованная Бакинской инициативной группой (БТГ).
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в акции приняли участие активисты островных государств, находящихся под французским колониальным правлением. Они заявили, что посредством этой акции направляют месседж Франции. Было отмечено, что Гвинея – единственная территория в Южной Америке, которая находится под колониальным правлением.
Участники СОР29 провели акцию протеста против колониального правления  Франции - ФОТОУчастники акции выразили протест против того, что их страны в 2024 году находятся под колониальным гнетом Франции, и призвали Париж положить конец колониальной политике. Прозвучали требования о том, что места, которые были колонизированы Францией, должны быть включены ООН в список территорий, подлежащих деколонизации. Также прозвучали призывы к климатической справедливости в отношении колонизированных территорий.
Во время мирной акции участники скандировали такие лозунги, как «Конец колонизации во имя мира и зеленой планеты», «Запоздавшая справедливость – это отрицание справедливости», «Давайте освободим образование и мышление от колонизации!», «Скажем нет колониализму!».