13 Նոյեմբերի 2024 - 11:30
Կազանում BRICS-ի գագաթնաժողովում՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը դրական ազդակներ ստեղծեց բանակցությունների շարունակման համար։
Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։
«Կազանում շատ արդյունավետ հանդիպում է եղել պարոն [Ադրբեջանի] նախագահի և Հայաստանի վարչապետի միջև։ Եվ մեր մտադրությունն է շարունակել բանակցությունները՝ հիմնվելով այդ ազդակների վրա», - ասել է նա՝ Բաքվում ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի (COP-29) Կողմերի 29-րդ համաժողովի շրջանակներում:
«Այս պահին Ադրբեջանի օրակարգի հիմնական թեման COP-29-ն է մինչև նոյեմբերի վերջ։ Հավանաբար, դեկտեմբերից սկսած, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև նոր գործընթաց կսկսվի՝ կապված խաղաղության պայմանագրի տեքստի քննարկման և բանակցությունների շարունակման հետ», - հավելել է Հաջիևը։

13 Ноября 2024 - 10:48
Встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна на саммите БРИКС в Казани заложила позитивные импульсы для продолжения переговоров.
Об этом заявил ТАСС помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев.
«В Казани была очень плодотворная встреча между господином президентом [Азербайджана] и премьер-министром Армении. И наше намерение, чтобы на основе этих импульсов продолжить переговоры», - сказал он на полях 29-й конференции участников Рамочной конвенции ООН по изменению климата (СОР-29) в Баку.
«В данный момент в повестке дня Азербайджана основная тематика - это COP-29 до конца ноября, - сказал он на полях 29-й конференции участников Рамочной конвенции ООН по изменению климата (СОР-29) в Баку. - Наверняка, начиная с декабря, новый процесс начнется между Арменией и Азербайджаном относительно обсуждения и продолжения переговоров относительно текста мирного договора», добавил Гаджиев.