14 Նոյեմբերի 2024 - 12:18
Կլիմայի ֆինանսավորումը կարևորագույն գործոն է Փարիզի համաձայնագրի նպատակներին հասնելու համար, ներառյալ ջերմոցային գազերի արտանետումները նվազեցնելը:
Ըստ Report-ի՝ այս մասին հայտարարել է՝ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար, COP29-ի գլխավոր բանակցող Յալչըն Ռաֆիևը։
«Կլիմայական աղետները, որոնք այսօր ավելի հաճախակի են դառնում, ընդգծում են կլիմայական գործողությունների անհետաձգելիությունը։ COP29-ը մեր հնարավորությունն է՝ ցույց տալու աշխարհին, որ մենք կարող ենք միավորվել կլիմայական ճգնաժամի դեմ պայքարում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով COP29-ի նախագահությունը համարում է, որ Բազմակողմ զարգացման բանկերի բարեփոխումները կարևոր նշանակություն ունեն մեծ ծավալի մատչելի երկարաժամկետ ռեսուրսներ ներգրավելու համար:
«COP29 բանակցությունների գլխավոր առաջնահերթությունը՝ կլիմայի ֆինանսավորման նոր հավաքական քանակական նպատակի (NCQG) շուրջ համաձայնությունն է՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ոլորտում, որը հաշվի կառնի խնդրի հրատապությունն ու մասշտաբը, զարգացող երկրների կարիքներն ու առաջնահերթությունները»,- ասել է նա։

14 Ноября 2024 - 10:24
Климатическое финансирование является важнейшим фактором, способствующим достижению целей Парижского соглашения, включая сокращение выбросов парниковых газов.
Как передает Armenia.Az, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Азербайджана, главный переговорщик COP29 Ялчын Рафиев.
«Климатические катастрофы, участившиеся в наши дни, подчеркивают неотложность климатических действий. COP29 — это наша возможность продемонстрировать всему миру способность объединиться в борьбе с климатическим кризисом», - сказал он.
По его словам, председательство COP29 считает, что реформы Многосторонних банков развития имеют решающее значение для привлечения большего объема доступных долгосрочных ресурсов.
«Главным приоритетом на переговорах COP29 является согласование новой коллективной количественной цели (NCQG) в области финансирования борьбы с изменением климата, которая будет учитывать неотложность и масштабы проблемы, потребности и приоритеты развивающихся стран», - сказал он.
Рафиев подчеркнул, что Многосторонние банки развития сегодня остаются ключевыми партнерами в привлечении большего объема доступных долгосрочных ресурсов. «В этом контексте я не могу не подчеркнуть важность того, чтобы Многосторонние банки развития посылали миру правильные сигналы. Они играют решающую роль в привлечении инвестиций частного сектора», — сказал Рафиев.