14 Նոյեմբերի 2024 - 10:00
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) գոհ է՝ Ադրբեջանի հետ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում համագործակցությունից։
Ինչպես հաղորդում է Armenia.Az-ը, այս մասին COP29-ում՝ «Ցածրածխածնային տեխնոլոգիաների, այդ թվում՝ միջուկային էներգիայի ֆինանսավորում» միջոցառման ժամանակ հայտարարել է՝ ՎԶԵԲ-ի քաղաքականության և գործընկերության հարցերով փոխնախագահ Մարկ Բաումանը։
«ՎԶԵԲ-ի համար շատ կարևոր է աջակցել երկրների էներգետիկ փոխակերպմանը: Մենք հաջողությունների ենք հասել՝ այլընտրանքային էներգիայի օգտագործման ընդլայնման գործում երկրներին աջակցելու հարցում և աջակցել ենք Ադրբեջանում վերականգնվող էներգիայի առաջին լայնածավալ նախագծերին։ Մեր օգնությունը գերազանցում է ֆինանսական աջակցությունը. մենք աշխատում ենք նաև քաղաքական ոլորտում, ինչը առանցքային գործոն է այլընտրանքային էներգիայի զարգացման համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու համար»,- նշել է նա։

• Представитель ЕБРР: Мы довольны сотрудничеством с Азербайджаном в сфере возобновляемой энергетики
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) доволен сотрудничеством с Азербайджаном в сфере возобновляемой энергетики.
Как сообщает Armenia.Az, об этом заявил вице-президент ЕБРР по вопросам политики и партнерства Марк Бауман на мероприятии «Финансирование низкоуглеродных технологий, включая ядерную энергетику» на COP29.
«Для ЕБРР очень важно поддерживать энергетическую трансформацию стран. Мы достигли успеха в поддержке стран по расширению использования альтернативной энергии, поддержали первые крупномасштабные проекты возобновляемой энергетики в Азербайджане. Наша помощь выходит за рамки финансовой поддержки - мы также работаем в политической сфере, что является ключевым фактором для создания благоприятных условий для развития альтернативной энергетики», - отметил он.