14 Նոյեմբերի 2024 - 08:52
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի մասնակիցներին ուղղված իր ուղերձում՝ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու առաջնորդ Ֆրանցիսկոս պապը կոչ է արել երկրներին՝ ստեղծել ֆինանսական նոր ճարտարապետություն։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Հռոմի պապի ուղերձն ընթերցել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինը։
Իր ելույթում պոնտիֆիկոսն ընդգծել է Գլոբալ հյուսիսի և գլոբալ հարավի բնապահպանական պարտքը։ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսի խոսքով՝ այս պարտքն առաջացել է առևտրային անհավասարակշռության ֆոնին, որն ազդում է շրջակա միջավայրի վրա և որոշ երկրների կողմից բնական ռեսուրսների երկարաժամկետ անհամաչափ օգտագործմանը։
«Պետք է լուծումներ փնտրել, որոնք հետագայում չեն վնասի այն երկրների զարգացման ու հարմարվողականության ներուժին, որոնք արդեն ծանրաբեռնված են տնտեսական ծանր բեռով: Ուստի կարևոր է փնտրել նոր միջազգային ֆինանսական ճարտարապետություն, որը կենտրոնացած է մարդկանց վրա, համարձակ, ստեղծագործ և հիմնված հավասարության, արդարության և համերաշխության սկզբունքների վրա: Միջազգային ֆինանսական նոր ճարտարապետությունը, որն իսկապես կարող է երաշխավորել և՛ ցածր ածխածնի զարգացման ուղիները, և՛ բաշխման բարձր մակարդակները բոլոր երկրների համար, հատկապես ամենաաղքատ և կլիմայական աղետների նկատմամբ առավել խոցելիների համար, թույլ կտա բոլորին իրացնել իրենց ողջ ներուժը՝ իրենց արժանապատվությունը հարգող պայմաններրում», - ասվում էՊապի ուղերձում:

14 Ноября 2024 - 08:52
В своем обращении к участникам проходящей в Баку 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) глава Римско-католической церкви Папа Франциск призвал страны создать новую финансовую архитектуру.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, обращение Папы Римского зачитал государственный секретарь Святого Престола кардинал Пьетро Паролин.
В своем обращении понтифик подчеркнул экологическую задолженность Глобального Севера и Глобального Юга. По словам Папы Франциска, это задолженность сформировалась на фоне торгового дисбаланса, который влияет на окружающую среду, и долгосрочного непропорционального использования природных ресурсов некоторыми странами.
«Необходимо искать решения, которые не нанесут дальнейшего ущерба потенциалу развития и адаптации стран, которые уже обременены тяжелым экономическим бременем. Поэтому важно искать новую международную финансовую архитектуру, ориентированную на человека, смелую, творческую и основанную на принципах равенства, справедливости и солидарности. Новая международная финансовая архитектура, которая действительно может гарантировать как низкоуглеродные пути развития, так и высокий уровень распределения для всех стран, особенно самых бедных и наиболее уязвимых к климатическим катастрофам, позволит каждому полностью реализовать свой потенциал в условиях уважения его достоинства. У нас есть человеческие и технологические ресурсы, чтобы обратить вспять нынешнюю тенденцию и продолжить благотворный цикл целостного развития, которое является поистине гуманным и инклюзивным», - говорится в обращении Папы.
Понтифик заявил, что богатые страны осознают бремя многих прошлых решений и прощают невозвращенные долги бедных стран, это скорее вопрос справедливости, чем щедрости.