• Haber Global. Էրդողանը շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահին
Թուրքական Haber Global հեռուստաալիքը շարունակում է մանրամասն լուսաբանել՝ Բաքվում ընթացող COP29 կլիմայական համաժողովի աշխատանքները։
Armenia.Az-ի փոխանցմամբ՝ այսօրվա ռեպորտաժներում մեծ ուշադրություն է դարձվել՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի և Ուզբեկստանի նախագահների եռակողմ հանդիպմանը, ինչպես նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի հայտարարություններին։
«Երեք երկրների միջև ստորագրվել է կանաչ էներգիայի զարգացման ոլորտում փոխըմբռնման հուշագիր։ Երեք երկրների արտադրած կանաչ էներգիան կփոխանցվի Կասպից ծովով, նախագիծը ենթադրում է միացում Սև ծովի էներգետիկ մալուխին»,- ասվում է տեսանյութում։
Ուշադրություն է հրավիրվել նաև, այսպես կոչված, կրիտիկական օգտակար հանածոների խնդրին, որի մասին այսօր իր ելույթում ընդգծել է՝ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը։ Այս հանքանյութերը օգտագործվում են բազմաթիվ ապրանքներում՝ էլեկտրական մեքենաներից մինչև սմարթֆոններ, այդ իսկ պատճառով դրանք այժմ կոչվում են էական, արժեքավոր և կրիտիկական: Այդ ռեսուրսների սեփականատերերի թվում են ինչպես զարգացող, այնպես էլ թույլ զարգացած երկրները։

• Haber Global: Эрдоган поблагодарил президента Азербайджана
Турецкий телеканал Haber Global продолжает подробно освещать работу климатической конференции COP29 в Баку.
Как сообщает Armenia.Az, в сегодняшних репортажах большое внимание было уделено трехсторонней встрече президентов Азербайджана, Казахстана и Узбекистана, а также заявлениям генерального секретаря ООН.
«Между тремя странами подписан меморандум о взаимопонимании в области развития зеленой энергетики. Зеленая энергия, производимая тремя странами, будет передаваться через Каспийское море, проект предполагает подключение к Черноморскому энергетическому кабелю», - говорится в видеоматериале.
Также было обращено внимание на вопрос так называемых критических минералов, подчеркнутый генсеком ООН Антониу Гутерришем в сегодняшнем выступлении. Эти минералы используются во многих продуктах, от электромобилей до смартфонов, поэтому их теперь называют важными, ценными и критическими. Среди обладателей этих ресурсов есть как развивающиеся, так и наименее развитые страны.
В одном из репортажей были представлены заявления президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана журналистам в самолете при возвращении из Баку. Глава турецкого государства поблагодарил Президента Ильхама Алиева за уважение и заботу, проявленные к нему и делегации страны в Азербайджане.